Türkiye’de En Çok Kullanılan Araba Markaları

Son dört yıldır Türkiye’de satış zirvesini gören ve en çok tercih edilen otomobil ve hafif ticari araç markası olan Volkswagen isimli markanın yerini, Renault adlı otomobil markası almıştır. Yıl içerisindeki 8 ay boyunca çeşitli kampanyalar düzenleyen marka, faizi olmayan kredi, indirim veya ödemenin ertelenmesi gibi kolaylıklar sağlayarak ilk sıraya yerleşmeyi başararak, rakibini ciddi bir şekilde sollamış ve kendi bünyesindeki ve Türkiye’deki sıfır araba satış rekorlarını kıracak rakamlara ulaşmıştır.

Araç satın almak isteyenlerin tercihlerinde aracın kullanışlı olmasını yanında özellikle herhangi bir arıza durumunda ulaşılacak yedek parça meselesi de öncelikli olmaktadır. Aracın ihtiyacı olan parçanın anında bulunması ve tamir işleminin yapılması araç almayı düşünenler için önemli bir kriter olarak görülmektedir.

Valkswagen Ciddi Düşüş Yaşıyor

Alman markası olan Valkswagen adlı otomobil ve hafif araç markası, 2013 yılından beri ‘En Çok Satılan Araç’ unvanını almayı başarsa da, üçüncülüğe gerileyerek satışlarını artıramamıştır. Söz konusu markanın satış oranları ise 2017 yılının Ocak ve Ağustos aylarında bir önceki yıla oranla yaklaşık olarak %15 kadar gerilemeye gitmiştir.

En Çok Tercih Edilen Model Fiat Egea

Araba markaları içerisinde yer alan Renault Türkiye’de ikinci sırada Fiat isimli otomobil ve hafif ticari araç satışı yapan marka takip etmiştir. Pazar içerisinde yaklaşık olarak %15 oranındaki artışıyla tercih listelerinde ikinci sıraya yerleşen markanın en çok tercih edilen ve kullanılan modeli ise Egea olarak kayıtlara geçmeyi başarmıştır.

Fiat markasının takibini yapan marka ise Amerika Birleşik Devletleri’ne ait olan Ford oldu. Araba fiyatları döviz kuru ve kişisel tercihler sebebiyle de ciddi değişimlere sebep olmuştur. Ve değişime uğrayan bu markaları Türkiye için en çok satılanlarda Hyundai, Dacia, Opel, Toyota, Peugeot, Mercedes-Benz, Nissan, Honda, Citroen, Skoda, Audi, Seat, BMW, Kia, Volvo ve Mitsubishi olarak sıralamak mümkün. Çoğunlukla gelirlerin etkili olduğu bu 20 marka içerisinde, araçların sorun çıkarmaması ve kazalara karşı sağlam yapıları sebepleriyle tercih edilmesi de, kullanıcılar için ilk sırada yer alan özellikler arasında sayılmaktadır.

katilimevim-sabit-reklam