TOKİ  Projelerinin Detayları

Konut ihtiyacının karşılanması amacıyla yola çıkmış olan TOKİ dar ve orta gelirli ailelere ev alma imkanı sunmaktadır. Bu şekilde insanlar evlerinde otururken taksitle ev sahibi olabiliyor. İstanbul projeleri kapsamında 385 bin TL fiyatlarından başlayan toki evleri satışa sunulmaktadır. İlgi gören bu sistemde konut yapımın yanında sosyal alanlar, hastane ve park gibi alanlar da kendine yer bulmaktadır.

İstanbul’da gayrimenkul fiyatları her geçen gün daha da yükselirken vatandaşlardan, ucuz ve iyi şartlara sahip olduğu için toki başvuru talep görmektedir. Farklı mahallelerde farklı sayılarda konutlar satışa çıkarılmış olup gerekli şartları sağlayan ve zamanında taleplerini yetkililere iletmiş olan herkes bu avantajdan fayda sağlayabilmektedir.

TOKİ Başvuruları Nasıl Olur

Ev almak isteyenlerin sağlamak durumunda oldukları bazı şartlar vardır. Gelir düzeyinin belli bir miktarın üzerinde olmaması, Türk vatandaşı olmak, üzerinde tapu bulunmamak, 25 yaş ve üstü olmak bu şartlardan bazılarıdır. Bu şartları taşımayan adaylar toki çekiliş kapsamında değerlendirilmeye alınmamaktadır. Bu nedenle başvuru yapmadan önce şartların sağlanıp sağlanmadığı öğrenilmelidir.

Uygun adaylar ise başvuru için ilk olarak Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla toki kura dahiline katılmak için bir form doldurmak durumundadır. Başvuru yapan kişiler ayrıca bazı evrakları beraberinde getirmek durumundadır. Bunlar: Kimlik fotokopisi, engelli vatandaşlar için: Genel Müdürlük tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi yahut devlet hastanesinden alınan heyet raporu, şehit aileleri, dul ve yetimler, harp ve vazife malulleri için: Hak sahipliği belgesi. Emekliler için: Emekli kimlik belgesi.

TOKİ Sistemi Nasıl İşler

Başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen adaylar sıraya alınır ve belirlenen tarihte gerçekleştirilen kura yöntemiyle ev almaya hak kazanan kişiler belirlenir. Bu şeklide toki sonuçları açıklandıktan sonra peşinat yatırılır ve aylık belli miktarlarla ev borcu tamamlanana kadar ödeme yapılır. Ödenecek miktar tamamlandıktan sonra tapu kişinin üzerine yapılır. Böylece kira öder gibi ev sahibi olabilmek noktasında son derece önemli bir kazanımı da elde etmiş olursunuz. Bu şekilde ülkemizde ev sahibi olan vatandaş sayısı oldukça fazla olduğu için TOKİ oldukça yoğun bir şekilde ilgi görmektedir.

katilimevim-sabit-reklam