TOKİ  Konutları Ev Sahibi Yapıyor

Toplu Konut idaresi başkanlığı tarafından hazırlanan projeler ile İstanbullular gönüllerinde yatan evlere kavuşuyorlar. TOKİ, özellikle alt ve orta gelir seviyesindekilere yönelik konut projeleri ile ihtiyaç sahiplerinin beklentilerini karşılamaya çalışıyor. TOKİ evleri, geçen yıl Silivri’de 1352, Kayaşehir’de 862, Şile’de 103 tane olmak üzere inşa edildi. 2023 yılına kadar TOKİ bir milyon iki yüz bin konutu daha yapmayı planlıyor. TOKİ İstanbul projeleri söz konusu olduğunda karşımıza çok geniş bir yelpazeden oluşan seçenekler çıkabiliyor.

Kasım ayında yapılan açıklamada Silivri Alipaşa’da 483 konut, 8 dükkân, alt yapı çalışmaları ve çevre düzenlemeleri dâhil olmak üzere yeni projeye başlanacağı duyuruldu. Sırada Aralık ayında yapılacak 113 konutluk Şile projesi ihalesi var. Bu projelerden ev sahibi olmak isteyenler TOKİ başvuru şartlarını yerine getirmeli. Ziraat Bankası yolu ile başvuru koşullarını tamamlayanlar TOKİ kura sistemine dâhil olabiliyorlar. TOKİ İstanbul kentinde yeni nesil şehircilik örneği olabilecek çok sayıda farklı projeye imzasını attığı için şehirde yoğun bir şekilde ilgi görüyor.

TOKİ’den Açık Satış

Toplu Konut İdaresi, yirmi dört ilde, açık satış yöntemiyle dokuz yüzün üzerinde konutu satışa sunuyor. Başvuru önceliğine göre yapılacak satışlardaki konutlar farklılık gösteriyor. Bu konutları fiyatları 83 bin liradan, taksitleri 348 liradan başlıyor. İlgili bankalara müracaat edip, sözleşmeleri imzalayarak açık satış usulüne katılmak mümkündür. Projenin özelliklerine göre peşinatlar ve taksitler farklılık gösteriyor.

TOKİ’den Ev Sahibi Olmak

On beş, yirmi yıl vade ile ev sahibi olabileceğiniz projeleri ile Toplu Konut İdaresi, 348 TL’den başlayan taksit imkanı sunuyor. Projelere başvuru yapanlar arasından TOKİ çekiliş ile hak sahipleri noter huzurunda belirleniyor. TC Vatandaşı olan, yirmi beş yaşını doldurmuş, TOKİ projelerinden veya kredilerinden daha önce yararlanmamış olanlar başvuru yapabiliyor.

TOKİ’nin hazırladığı alt ve orta gelir düzeyindeki vatandaşlara yönelik toplu konut projelerine başvuruda bulunmak isteyenlerin tapulu bir konutu bulunmamalı. Aynı zamanda emekli, dul ve yetimlere, şehit yakınlarına, gazi ve malullere yönelik avantajlarda bu projelerde yer almakta. TOKİ sonuçları, Toplu Konut İdaresi resmi internet adresinde açıklanıyor.

katilimevim-sabit-reklam