Toki Evleri Kiraya Verilir Mi?

Türkiye’nin en geniş çaplı konut projelerinden birisi olan TOKİ projesi, ülkede yaşanmış olan büyük depremler sonucunda ortaya çıkmıştır. Özellikle de 1924 yılında Erzurum’un Horason bölgesinde yaşanmış olan deprem sonucundaki hasar ile Erzincan’da 1939 yılında yaşanan büyük depremin sonucunda yıkılmış olan 120.000 binanın bu anlamda büyük anlamda etkisi olmuştur. Planlı bir kentleşme amacı taşıyan toki evleri, zaman içerisinde herkesin başvurmak istediği projelerin başında yer alarak hem büyük çaplı bir yatırıma hem de güvenli konut alanlarına ortam hazırlamıştır. Toki ile edinilen evler kiraya verilerek yatırım amaçlı da kullanılabilmektedir.

Toki Evleri İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Planlı kent projesi olan Toki başvuru sürecinde yer alabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir. Bunun dışında proje kapsamında yer alan il ya da ilçe sınırlarında en az 1 yıllık ikamet sürecinin bulunması şarttır. 25 yaşını dolduran ve aylık en fazla 5.500 Türk Lirası gibi bir gelirin olması da yine Toki kura içerisinde yer almak için gereken şartlar arasında bulunmaktadır.

Toki Evleri’nin Faaliyet Alanları

Toki evleri konut programı içerisinde sosyal konutlar, uydu kentler, kaynak geliştirme ve gelir paylaşımı projeleri, afet konutları, göçmen konutları ve tarım köyler yer almaktadır. Ayrıca sosyal donatılar, kamuya yönelik uygulamalar, kredi gibi imkanlar da içeren Toki Projesi, kendi bünyesinde yarışmalara, arsa üretimi çalışmalarına ve AR-GE çalışmalarına da yer ayırmaktadır. Her sürecinde proje görsellerini, restorasyon görsellerini ve uygulama görsellerini paylaşmaktan çekinmeyen konut projesi, özellikle de alt ve orta gelir grubuna sosyal konutlar konusunda gereken tüm hizmet birimlerinin de altyapılarını sunmaktadır. Evlerinin yapımında mahalle konseptini de ekleyen proje, sürekli olarak göç alan ve göç almaya müsait büyük şehirlerde özel olarak yer almakta ve çalışmalarını sürdürmektedir. Bu iller arasında İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır ve Adana gelmektedir. Proje, 2023 yılına kadar toplamda 1.200.000 konuta ulaşımı kendine amaç edinmektedir. Hem kaliteli, hem de uygun fiyatlı bu konut projesinde başvurunun ardından Toki çekiliş yapılmakta ve kimlerin ev sahibi olmaya hak kazandığı açıklanmaktadır. Toki sonuçları ile Toki Evleri’ne sahip olan kişiler dilerlerse yatırım yapabilmekte dilerlerse de bu evlerde kendi yaşamlarını sürdürebilme fırsatını edinmektedirler.

katilimevim-sabit-reklam