TOKİ Evleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ev sahibi olmak için kullanılan yöntemlerden bir tanesi olan TOKİ sistemi, uygun fiyatlarıyla orta ve dar gelirli aileleri konut sahibi yapma üzerine kuruludur. Bu amaca yönelik konutlar tasarlayan kurum, Türkiye’nin dört bir yanında hizmet vermektedir. Bu kurum aracılığında ev alabilmek için belirlenmiş birtakım şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir.

Toki konutları projesinin esas amacı, artan nüfus için gereken konut gereksinimini karşılamaktır. Bu doğrultuda yapılan başvuruların değerlendirilmesi aşaması için, kişilerden bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgelerin incelenmesinin ardından kabul edilenler Toki evleri için kuraya dahil edilmektedir. Başvuruların reddedildiği durumlar da mevcuttur. Başvurunun reddedilmesi durumunda, kuruma dilekçe yazılarak onaylanmama sebebi öğrenilebilmektedir.

TOKİ Aracılığıyla Konut Alımı Nasıl Gerçekleşir

Konut ihtiyacını karşılamaya yönelik bir proje olmasının yanı sıra işsizlik sorununa da önemli bir destek sağlayan Toki başvuru için bazı şartlar öne sürmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, başvurunun yapılacağı il ya da ilçede asgari bir sene yaşamış olmak ve burada nüfus kaydının bulunması, daha öncesinde Toki vasıtasıyla bir ev almamış olmak, birinci dereceden olan bir akrabanın ev sahibi olmaması ve gelirin azami 2600 TL olması en önemli şartlar arasındadır.

Toki başvurularında aynı aileden sadece bir kişinin başvuru yapması önemlidir. Zira Toki kura şansının arttırılması için yapılan daha fazla başvurular kabul edilmemektedir. Toki sisteminde, engellilere, şehit ve yakınları için özel başvuru koşulları bulunmaktadır ve bu kimselere öncelik tanınır.

TOKİ Başvurusunda Talep Edilen Belgeler

Başvuru esnasında kurumun talep ettiği belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde göndermek gerekmektedir. Zira kurum, bu belgeler doğrultusunda inceleme yapacak ve Toki çekiliş için kabil edilip edilmediğinize karar verilecektir. Belgeler şunlardır: kimlik fotokopisi, emekliler için emekli kimlik belgesi, şehit yakınları için hak sahipliği belgesi, engelli kimseler için sağlık durumunu gösterir heyet raporu.

Bu belgelerle birlikte kuruma gidilmesi durumunda kayıt formu oluşturularak kura için hak kazanılır. Şehit aileleri ayrıcalıklı olduğu için konut alma hakkına sahiplerdir. Çekilen kura şehit yakınları için hangi evde oturacaklarını belirler. Toki sonuçları sonrası, kurada ismin çıkması durumunda belirtilen tarihte konut için ilk peşinatın ödenmesi ve sözleşmenin imzalanması gerekir.

katilimevim-sabit-reklam