TOKİ Başvuruları Ne Zaman?

Her yıl yeni projeler ile binlerce kişiyi hayallerine kavuşturan TOKİ için sürekli yeni projeleri takip etmek gereklidir. Kendi internet adresinde ve ilgili haber sitelerinden TOKİ başvuru tarihleri açıklanmaktadır. TOKİ 81 ilde faaliyet göstermektedir. Ve her il için ayrı tarihleri, ayrı projeleri bulunmaktadır. TOKİ internet adresinden ikamet edilen il seçildikten sonra aktif ve tamamlanmış projelere erişmek mümkündür. Hangi projenin hangi gelir grubuna ait olduğu, şartları, kişi sayısı gibi bilgiler yine bu projeler içinde yer almaktadır. 2019 yılı içinde TOKİ’nin birçok projesi bulunmaktadır.

TOKİ Başvuru Koşulları

Faiz oranlarının çok yüksek olduğu günümüzde, ev için çekilen kredi miktarı da büyük olunca geri öderken neredeyse ekstra bir ev fiyatına denk gelmektedir. TOKİ faizsiz ev fiyatları ve düşük taksit imkanlarıyla emekli, engelli bireyleri ve alt gelir grubu aileleri TOKİ evleri ile kavuşturmaktadır. Başvuru koşulları projeye göre değişmekle birlikte genel olarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, o ilde en az bir sene ikamet ediyor olmak gerekmektedir. Yine 18 yaşını doldurmak olmak, katıldığı proje grubunda belirtilen gelirden daha fazla gelire sahip olmamak, emekliler için üzerine kayıtlı evin bulunmaması, daha önce TOKİ’den ev veya kredi almamış olmak ve projeye göre belirlenen peşinat ücretini ödemektir. Şehit, gazi yakınlarına ve engellilere özel başvuruların TOKİ kura ve başvurular özeldir ve bu bireylere öncelik tanınmaktadır.

TOKİ Kura Sonuç

Evler belirli bir kontenjan ile üretilmektedir. Üretilen kontenjandan daha fazla da talep olmaktadır. Bu yüzden ilgili projenin başvuru şartlarını taşıyan ve başvuran kişiler arasında kimlerin ev sahibi olacağını belirlemek adına TOKİ çekiliş yapmaktadır. Şehit ve gazi yakınları, dul ve yetimler kuraya girmeden ev alma hakkına sahiptirler. Bu kişiler arasında hangi dairenin alınacağı adına kura yapılmaktadır. Yapılan kuranın sonuçlarını TOKİ sonuçları sayfasında sorgulatabilir ve ev sahibi olunup olunmadığı öğrenilebilir. Engelli vatandaşlara %5, emekli vatandaşlara %25 kontenjan ayrılmaktadır. Eğer belirlenen kontenjandan daha az katılım olursa başvuru sahiplerinin hepsi ev sahibi olmaya hak kazanmaktadır. Kuralardan sonra sahibi bulunmayan evler için TOKİ açık satış yöntemi ile vatandaşlara satmaktadır.

katilimevim-sabit-reklam