TOKİ Başvuruları İçin Gerekli Evraklar Neler?

İnsanlar daha rahat ve düzenli bir hayat yaşamak için kiradan kurtulup kendi evlerine sahip olmak isterler. Ancak ev sahibi olmak günümüz şartlarında pek de kolay olmamaktadır. Emlak fiyatlarının aşırı artması, alım gücünün azalmasında büyük ölçüde etkili olmaktadır. Bu durumda devreye ev almayı kolaylaştıran sistem olan TOKİ(toplu konut idaresi) girmektedir. Alt ve orta gelir grubu için toki evleri ev sahibi olmanın yolunu açmıştır.

TOKİ Sistemi Nasıl İşliyor?

Ev sahibi olmak isteyip olamayan daha düşük gelirli vatandaşlar için geliştirilen bu ev alma sistemiyle gerekli şartları sağlayan herkes ev sahibi olabilir. Sunulan toki başvuru şartları ise farklı kategoriler olarak belirleniyor. Alt gelir grubu, emekliler grubu, engelliler grubu, gazi ve şehit yakını gibi kategoriler içinden kendinize uygun olan şartları ve evrakları sunmanız doğrultusunda toki kura sisteminde toki çekiliş için hak kazanıyorsunuz.

Bunun yanı sıra başvuru yapabilmek için gerekli şartlar;

  • C vatandaşı olmak
  • Bulunduğu ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak ve o ilin nüfusuna kayıtlı bulunmak
  • Daha önce toplu konut idaresinden ev sahibi olmamış olmak
  • Aylık hane gelirinin 5.500 TL ve altında olması
  • Başvuru itibariyle 25 yaş ve üzeri olmak

Bu şartları sağlayan vatandaşların başvuruları, şehit ve gazi yakını, emekli, dul ve yetim, engelli gibi ayrı kategorilerde değerlendirilerek çekilen kura sonucuyla toki sonuçları nihayetlendirilecektir.

TOKİ İle Düşük Faizli Ev Sahibi Olmak

Türkiye’nin birçok bölgesinde ve ilinde sayısız konut yapıp milyonlarca kişiyi ev sahibi yapan toki evleri uzun vadeli ve daha düşük faizli sistemiyle ev almayı daha mümkün hale getiriyor. Düşük tutarlı taksitleri ödeme kolaylığı sunuyor. Sosyal konutlara sahip olmak içintoki başvuru evrakları ise şöyle;

  • C numarası bulunan kimlik cüzdanı
  • Engelli vatandaşlar için en az %40 engelli raporu
  • Şehit, gazi, emekli, dul ve yetimler için sosyal güvenlik kurumundan alınacak belge
  • Yetkili bankalardan alınacak başvuru formunun 2 nüshası

Gerekli başvuru şartlarını sağlayan ve gerekli evrakları tamamlayan vatandaşların başvuruları çeşitli değerlendirmelerden geçerek, toki kura sistemine tabii tutulmaktadır. Yapılan çekilişin ardından toki sonuçları yine TOKİ tarafından açıklanmaktadır.

katilimevim-sabit-reklam