Taşıt Kredisi Dosya Masrafı

Kredi çektiğimizde bize birde dosya masrafı çıkmaktadır. 2014 yılında alınan bir kararla(Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği) ile alınan kredi miktarının binde 5’i alınan kredi masraf tutarıdır. 100 bin TL tutar için en fazla 500 TL dosya masrafı almak şeklindedir. Bütün finansal kurumlar araç kredisi gibi bireysel kredi türlerinde buna uymak zorundadır.

 Bunun yanı sıra; sigorta masrafı, ipotek ve ekspertiz masrafı buna dahil değildir. Bu Ücretleri kredi veren kuruluşlar alıyor görünse de, sigorta şirketlerine ve ekspertiz firmalara aktarılmakta ve dosya masrafı dışında ödemelerden kredi veren kuruluşların komisyon almaları engellenmiştir. Araç kredisi hesaplama, sırasında dosya masrafı ve artı masraflar da dâhil edilerek bir tutar düşünülmelidir.

 Dosya Masrafı İadesi

kredi çektiğimizde birde dosya masrafını düşünmek zorunda kalıyorduk. 2014 yılındaki yasadan sonra, dosya masraflarının belirtilen miktardan fazlası geri iade edilmeye başlandı. Bankanın diğer adlarda aktardığı masraflar hariç, komisyon olarak kendi kasasına giren ödemeler, dosya masrafına dâhil edilmiştir. Taşıt kredisi dâhil; bütün kredi ödemelerinde dosya masrafı 2014 yılı öncesi için ödenmek mecburiyetindedir. 

Bazı bankalar, dosya masrafsız kredi adı altında kredi vermektedir. bankaların aldığı her masraf dosya masrafı olmadığı için, sigorta eksper gibi yerlere aktarılan ücretler alınmaktadır. Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği ile kredi çekip fazla ödeme yapan vatandaşlar, masraflarının aşan kısmını geri almışlardır. Taşıt kredisi hesaplama aracını kullanırken, bütün masrafları ekleyerek hesaplama yapılmalıdır.

Dosya Masrafı İade Talepleri Her Zaman Olumlu Sonuçlanır mı?

2014 öncesi, bankaların keyfi olarak aldıkları masrafların hukuki dayanağı bulunmamaktaydı. Durum böyle olduğu için bankaların kredi işlemlerinde aldıkları ücretlerin çoğu çıkan yasa gereğince usulsüz kabul edilmiştir. Bankalar usulsüz aldıkları dosya masrafları konusunda kuvvetli ihtimal iade talebini olumlu değerlendiririler. Üstelik bu gibi işlemlerde 10 yıl geriye dönük işlem yapılabilmektedir.

En uygun araç kredisi hangi banka veriyor takip ederken, dosya masrafsız olanı da takip etmek mantıklı olabilir. Araç kredisi faiz oranları hesaplanırken dosya masrafını da hesaba katmalıyız. 200 bin lira bir kredi çektiğimizde 1000 TL dosya masrafı ödendiği için bu, yabana atılmamalıdır. Araç kredisi şartları oluştuktan sonra bütün ek masraflarda hesaplanarak kredi çekilmelidir.

katilimevim-sabit-reklam