Taşıt Alırken Kredi Çekmek  Avantajlı mı?

Günümüz koşullarında ihtiyaç haline gelen taşıtı peşin olarak satın alabilmek pek mümkün değildir. Banka taşıt kredisi ile satın alabilmek için de, müşterinin elinde bir miktar peşinatın olması gerekmektedir. Bankaların hemen hemen hepsi, araç bedelinin en fazla %70 ine kadar olan kısmını karşılamakta geri kalanını ise kişiden talep etmektedir.

Ayrıca, araç bedeli ödenene kadar, ipotek altına alınmakta ve herhangi bir şekilde başkasına devredilmesi önlenmektedir. Bu müşteri için büyük bir dezavantajdır. Araç kredisi faiz oranları bankalar tarafından belirlenmektedir. Bunda kişinin kredi puanına göre risk notu ve gelir düzeyi büyük önem taşımaktadır.

Kredi notunu ise, daha önce kredi çekip çekmemesi ve düzenli olarak ödemede bulunup bulunmaması etkilemektedir. Başka kredi borcu olan kişilerin de kredi puanı düşmekte ve istenilen kredi çıkmamaktadır. Ayrıca, bankalar tarafından son zamanlarda kişiye özel faiz uygulamaktadır. Bunda da kişinin kredi puanı etkilidir.

Önceleri, aracın uzun vadede ödeme imkanı kolay gibi görünse de, en uygun araç kredisi veren bankalarda dahi, vergisi, sigortası ve araç kaskosu ile birlikte taşıt olduğundan çok daha yüksek maliyete çıkabilmektedir.

Müşteri Taşıt Kredisini Ödeyemez İse Ne Olur?

Bankaları taşıt kredisi için araştıran müşterinin ilk talebi araç kredisi hesaplama olacaktır. Buna göre, bütçesine en uygun faiz oranlarıyla kredi veren bankaları tercih edeceklerdir. Ancak, müşterinin tercihi dışında, kredi için bankanın belirlediği şartlara müşterinin uygun olup olmadığının araştırılması olacaktır.

Daha sonra banka da uygunluk verdiği anda satın alınan araç bedelinin en fazla % 70’i oranında kredi verilebilir. Kredi çıkmadan önce, taşıt kaskosu yapılarak, bankaca kredi ödemesi bitene kadar ipotek altına alınacaktır. Bu süre içerisinde müşteri herhangi bir şekilde borcunu ödeyemez ise, araç bankaca alınacaktır. Böylece müşterinin daha önce ödediği krediler de yok sayılacak ve kişi mağdur olacaktır.

Taşıt Kredisi Olmadan Araç Sahibi Olmanın En İyi Yolu

Sıfır ya da  2.el araç kredisi almak isteyen kişilerin öncelikle bankaların belirlediği şartlara uygun olması ve aracının ipoteğine izin vermesi gerekmektedir. Ayrıca mutlaka belirli bir peşinatlarının da bulunması şarttır. Oysa, her yıl yüzlerce insanı ev ve araba sahibi yapan Katılımevim, kişileri müşteriden öte aile olarak görür ve peşinat talebinde bulunmaz. Küçük taksitlerle hayalinizdeki eve kavuşmak için Katılımevim ailesine katılmanız yeterlidir.

katilimevim-sabit-reklam