Taksitle Araba Almak

Zaman hayatımızın için çok önemlidir. Günün daha verimli geçmesi için büyük şehirlerde yaşayanlar bir arabam olsun isterler. Otomobil markaları, insanların araba ihtiyacını karşılamak ve ticari faaliyetlerini istedikleri gibi yürütebilmek için araba kampanyaları yapar. Bu kampanyaların içerikleri devamlı değişmektedir. Fakat genel olarak 0 faizli, peşinatsız ve uzun vadeli kampanyalar yaparak müşterilerini çekmektedirler.

İnsanlar araba almadan önce hesaplamalarını çok iyi yapmalıdır. Öncelikle kişilerin, araba modelleri arasında hangisinin alınacağı, aylık kaç lira ödenebileceği, birikim yapıp peşinat verip veremeyecekleri, aile bütçesini kaç ay araba taksitine göre planlayabileceği gibi hususlara cevap bulmalıdır. Hayat şartlarının zorlayıcı olması bazen kişilerin birikin yapmasını engeller. Birikim yapamayanların peşinatsız araba alma yöntemini bulması şarttır.

Hem Peşinatsız Hem Taksitle

Ülkemiz vatandaşları alışverişlerini taksitle yapmayı severler. Taksitle araba almak veya diğer ihtiyaçlarını taksitle yapmak ödeme kolaylığı sağladığından tercih edilir. Taksitle araba almak istiyorum diyenlerin ilk aklına gelen bir dönem çok kullanıldığından dolayı banka kredileri gelir. Bankalar alınacak aracın fiyatına göre peşinat talep etmektedir. 50 bin TL’ye kadar olan araçlarda yüzde 30 iken 50 bin TL’den yukarı olan otomobillerde istenen peşinat yüzde 50 civarındadır.

Banka kredileri peşinat istediğinden bazı kişileri yormaktadır. Peşinatın üzerine yüksek faiz oranları eklendiğinde ödemeler daha da zorlaşmaktadır. Zorlanmadan daha kolay araba sahibi olmak için senet ile araba imkanları değerlendirilebilir. Galerilerin birçoğu senetle araba satmaktadır. Senetle işlem yapanlar normalde peşinat ister. Fakat kişinin durumuna göre peşinat diğer aylara bölünerek taksitlendirilir.

Faiz Ödemeden Araba Sahibi Olabilmek

Faiz, İslam Dini tarafından yasaklanmıştır. Dini hassasiyeti olanlar veya daha fazla ödemek istemeyenler faizsiz taksitli araba alma yöntemlerini tercih etmektedir. Faizsiz iki farklı yöntem vardır. Bunlar:

  • Finans Kurumlarından taşıt kredisi almak: Finans kurumları kar oranı ile hizmet vermektedir. Arabayı sahibinden satın alıp belli bir kar oranı koyarak müşterisine taksitlendirerek satar. Taksitlerini ödeyinceye kadar satılamaz kaydı düşülür.
  • Dayanışmaya ve Kuraya dayanan kurumlar: Bir evim bir arabam olsun diyenlerin sıklıkla başvurdukları bu kurumlarda faiz ve peşinat yoktur. Bu kurumlarda tamamen bayanların altın günü mantığı hakimdir. Katılımcılardan sadece organizasyon ücreti talep edilir. Müşterinin vazgeçmesi durumunda ödediği taksitler geri verilir fakat organizasyon ücreti verilmez.
katilimevim-sabit-reklam