Sahibinden senetle araba alırken bazı püf noktalar

İnsanın temel ihtiyaçları arasında ev ve araba bulunmaktadır. Çalışan insanların hedefleri arasında kiradan kurtulmak ve araba sahibi olmaktır. Kiradan kurtulmanın yolları arasında konut kredisi almak bulunur. Daire fiyatlarıyla birlikte kredi faizlerinin de artması kişileri kredisiz ev alma yollarına yönlendirmektedir. Faizsiz, yardımlaşmaya dayanan firmalar kişilere kredisiz ev ve araba almanın fırsatını vermektedir.

Faizler yükselince geri ödemeleri daha zahmetli oldu. Ayrıca kredi için peşinat biriktirmek mecburiyeti vardır. Peşinatsız ev ve araba için yine faizsiz bu firmalar değerlendirilebilir. Faizsiz firmalar kişilerden yalnızca yüzde 7 ile 12 arasında değişen organizasyon ücreti alırlar. Geri kalanı aracın ve evin taksitlere bölünmüş halidir. Vazgeçme durumunda ödenen taksitle geri alınabilirken organizasyon ücretleri alınamaz.

Kredi Notu Düşük Olan Nasıl Araba Alır

Araba almayı düşünüyorsunuz ve bunun için taşıt kredisi almak için bankaya gittiniz. Banka sizin sicilinizi ve kredi notunuzu sorguluyor. Siciliniz bozuk, kredi notunuz düşükse taşıt kredisi vermiyor. Bu durumda daha önce duyduğunuz senetle araba alma düşüncesi aklınıza geliyor. Senetle araba almak ne demek, karlı mı, mantıklı mı? Bu soruların hepsi senetle araba sahibi olmuş olan kişiler tarafından sorulmuş ve cevaplandırılmış sorulardır.

Senetle araba almak güvenilir ve kurumsallaşmış yerlerden alındığında mantıklıdır. Çünkü senet karşılıklı güvene dayanmaktadır. Senet, faizsiz araba almak değildir. Galerici müşterinin alamadığı krediyi kendi adına alır. Kredinin üzerine yüzde 2 kendi hakkını koyar. Senede faiz oranı, kendi payı ve araçtan alacağı karı koyarak müşterisine imzalattırır.

Taksitle Araba Senetle mi Alınmalıdır?

Araba markaları yıllık satış sayısını elde edemedikleri dönemlerde peşinatsız araba alımını sağlayan çeşitli kampanyalar yapmaktadır. Bu kampanyalarda araç direkt markanın kendinden alınabildiği gibi aracı kurumlar vasıtası ile de alınabilir. Markaların yaptıkları kampanyalar zamanı yakalandığında diğer seçeneklere göre daha avantajlı olabiliyor. Fakat belli bir zamanı olmadığından herkese hitap etmemektedir.

Peşinatsız yapılan kampanyalarda taksit yapılmaktadır. Taksitle araba almayı düşünenler için sınırlı süre içinde yapılan kampanyaların dışında galeriden araba almak büyük avantajlar sunmaktadır. Kredi almakla uğraşmak yerine galeriye gidip, arabayı beğenip, karşılıklı güvenle senedi imzalamak yeterlidir. Aracı almadan önce arızalı olmaması için bilgisayarlı testten geçirmeyi unutmamalı.

katilimevim-sabit-reklam