Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilirim?

Hemen hemen herkesin hayali, kendi beğeni ve tercihine uygun bir araç sahibi olabilmektir. Bunun için bankalardan araç kredisi almak için başvuruda bulunan birçok kişi bulunmaktadır. Ancak, bankaların kredi verebilmeleri için belirlediği şartlara uygun kişiler, maalesef o kadar fazla değildir.

Kişilerin bankalara başvurdukları zaman en fazla merak ettikleri konu, çekecekleri kredinin alacakları aracın maliyetini karşılayıp karşılayamayacakları, yani ne kadar taşıt kredisi çekebilecekleridir. Ancak bundan önce ilk yapılması gereken, en uygun araç kredisi veren bankaların araştırılmasıdır.

Kişiler, alacakları aracın modelini belirledikten sonra en uygun faiz oranı veren bankalara başvurması gerekmektedir. Bankalar gelir belgesi olmayan kişilere kredi vermeyeceği gibi, kendi bankalarından maaş çekenlere öncelik tanımaktadır. Başvuru kabulü ise, ancak gelirine göre kabul edilmektedir.

Araç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Taşıt kredisi için bankalara başvuran kişilerin, gelir belgesi, risk puanı ve çekilecek miktar belirlendikten sonra araç kredisi faiz oranları üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Buna göre bankaların güncel faiz oranları üzerinden BSMV eklenerek, yıllık maliyet hesaplanır. Kişilerin ödeyebileceği ay miktarına göre faiz oranları değişebilmektedir.

Böylece, araç kredisi hesaplanarak, müşteri onayına sunulmaktadır. Ancak, belirlenen miktar haricinde, dosya masrafı adı altında bir miktar da kesilmektedir. Uzun vadeli kredi seçeneklerinde, bankalar hayat sigortasını da zorunlu tutmakta, aksi durumunda kredi talebini reddetmektedir.

İstenilen taşıt kredisi sıfır araç için ise, araç bedelinin %70-90 arasında kredi sunulurken, ikinci el araçlarda en fazla %50 ile %70 arasındaki kadarını temin etmektedir.

Katılımevim Farkıyla Taşıt Sahibi Olmak

Günümüz koşullarında kişilerin en zaruri ihtiyacı olan taşıtlara sahip olabilmek için en güvenilir yol olarak bankalar görülmektedir. Ancak bunun için risk notunun yüksek olması, düzenli gelirinin olması, güncel faiz oranlarının incelenerek en uygun araç kredisi veren bankaların tespit edilmesi gerekmektedir.

Oysa araç kredisi çekmeden taşıt sahibi olmak mümkündür. Bu konuda kendi sektöründe bir numara olan Katılımevim karşımıza çıkmaktadır. Katılımevim’de, herkese her keseye uygun ödeme koşullarıyla taşıt sahibi olmak mümkündür. Faizsiz, peşinatsız, küçük taksitlerle araba sahibi olmak için, Katılımevim’e başvurmak yeterlidir.

katilimevim-sabit-reklam