Mersin’de İkinci El Araba Fiyatları Son Durum

Eskiden bir lüks olarak görülen araba artık temel ihtiyaçlar arasında görülmektedir. İnsanlar sıfır veya ikinci el araba alarak bu ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Dünyayı etkisi altına alan korona salgınından önce ülkemizde sıfır kilometre araçların fiyatları atan ÖTV ile çok yükselmişti. Yükselen fiyatlar insanları Katılımevim gibi kurumların imkanlarından yararlanarak ikinci el araba almaya yönlendirdi.

Talep fazla fakat araç sayısı az olunca ikinci el arabaların fiyatları 2020 yılının Ocak ve Şubat aylarında %7 ila 8 oranında yükselmişti. Satış oranları ise %60 civarların varmıştı. Peşinatsız araba alma fırsatlarının ve diğer seçeneklerin farklı avantajlar sunması sektörün Mart ayından %75’lik satış oranı hedeflemesine neden olmuştu. Fakat yaşanan korona salgını bütün planları ve hedefleri değiştirdi.

2020 Mersin’de İkinci El Araba Alma Seçenekleri

Mersin ilinde sıfır arana kadar ikinci el araba satışı yapılmaktadır. Yaşanan salgınla birlikte araba fiyatları değişti. İnsanlar salgın sırasında ellerindeki parayı harcamak istemediler. Bundan dolayı senetle araba alacak veya diğer seçenekleri kullanacak olanlar planlarını beklemeye aldılar. İşe gidemeyen, gelirleri sekteye uğrayan insanlar ekonomileri adına gelecekte kendilerini neyin beklediğini bilmediklerinden dolayı tedbirli davrandılar.

Uzmanlar salgının kısa süreli olmayacağını belli kurallara dikkat edilerek yaşamın devam etmesi gerektiğini açıkladı. Bunun üzerine Mersin gibi büyük ve kalabalık bir kentte toplu taşıma kullanarak işe gitmek zorunda kalanlar arabaya ihtiyaç hissettiler.  Taksitle araba alarak kendilerini salgın riskine karşı güvende tutmaya karar verdiler. Sokağa çıkma yasaklarının olduğu döneme göre kalktığı dönemki satışlarda artış gözlendi.

2020 Mersin İkinci El Araba Fiyatları

2020 yılında yaşanan korona salgını ile birlikte insanlar harcamalarına daha fazla dikkat etmeye başladı. Taşıt kredisi ile araba alacak olanlar en uygun faiz oranına sahip bankayı bulmak için araştırma yaptı. Araba kredisi faiz oranları salgından önce yapılan müdahaleler ile %0,69 ile %0,49 arasına kadar inmişti.

Salgından sonraki araç kredisi faiz oranları hakkında net bilgi verilmemektedir. İkinci el araç fiyatları kısa vadede düştü. Fakat uzun ve ileri vadede artacağı ifade edilmektedir. Artmasında araba fabrikalarının salgın zamanında üretime vermeleri neden olarak gösterilmektedir. Sıfır araç sayısı azalınca insanlar ikinci ele talep gösterecektir. Böylece fiyat artışları olacaktır.

katilimevim-sabit-reklam