Kredi ile Araba Almak mı Kredisiz Araba Almak mı?

Yaşanılan şehre göre araba sahibi olmak ihtiyaç olarak görülse de herkes araba sahibi olmayı istemektedir. Toplu ulaşım sisteminin rahat ve sorunsuz işlediği yerlerde toplu taşıma ile her yere gidip arabaya gerek kalmayabilir. Ama günümüzde hangi ilde yaşarsa yaşasın herkes araba sahibi olmayı istemektedir, hatta bazı ailelerde çift araba vardır. Bankadan araç kredisi kullanmak ya da senetle araba sahibi olmak seçenekleri ile araba sahibi olmak kolaylaşmıştır. Maddi birikiminiz yok ise peşinatsız araba sahibi olmak için seçenekleri araştırmak gerekir.

Araba Almak için Finansman Desteği Alacağımız Yerler

  • Araba almaya karar verdiğimizde ilk olarak taksitle araba alma seçeneği olarak bankadan araç kredisi kullanmak aklımıza gelir. Ama hem araç kredi faiz oranlarının yüksekliği hem de araç kredisi tutarı aracın piyasa değerinin ortalama yüzde 80’i civarında olması sebebiyle araç kredisi kullanmak pek tercih edilmemektedir. Böylece faizsiz araba alabilme seçenekleri araştırılır.
  • Banka dışındaki finans kuruluşları faizsiz araba kredisi ile insanların araba sahibi olmalarına aracılık yapmaktadır. Faizsiz araba almak isteyen kişiler bu finans kuruluşları aracılığı ile bir araya gelip aylık olarak ödeme yaparlar. Noter huzurunda çekiliş yapılıp çekilişle çıkan kişiye her ay toplanan para ile araba alınır. Böylece gruptaki herkes faizsiz taksitle araba sahip olmuş olur. Bu şekilde peşinatsız senetle araba almak isteyenlerin araba hayalleri gerçekleşmiş olur.
  • Galeriler ve araba firmaları da araba satışlarını arttırmak için faizsiz araba kampanyaları düzenlemektedirler. Sıfır araba ya da ikinci el araba fark etmeden araba sahibi olmak isteyenlere senetle araba alma fırsatı sunmaktadırlar. Hiç peşinatsız senetle araba alma maddi birikimi olmayan araba sahibi olmak isteyenlerin tercih ettiği bir ödeme şeklidir. Araba firmalarının çoğalması ve araba firmalarının birbirleri ile rekabetlerinin artmasıyla araba satışlarında müşteriye her türlü kolaylığı sağlamaktadırlar.

Senetle Araba Alırken Araba Üzerine Rehin Konması

Senetle araba almak isteyenlerin genelde senet ödemeleri bitene kadar araba üzerine satıcı şirket lehine rehin konur. Senet ödemeleri bitince de rehin kaldırılır. Daha sonra tatsız bir sürpriz ile karşılaşmamak için arabayı alırken satıcı ile müşteri arasında, senet ödendikten sonra rehinin kalkacağını belirten bir sözleşme imzalamakta fayda vardır.

katilimevim-sabit-reklam