Konya’da Araba sahibi olmak

Konya, Mevlana’nın memleketi olarak bilinen büyük bir kentimizdir. Geniş bir yüzölçümüne sahip olan kentte daha rahat yolculuk yapabilmek ve işleri daha kısa sürede halledebilmek için araba sahibi olmak gerekir. Araba sahibi olmak isteyenler maddiyatına ve bütçesine uygun bir seçenek belirlerler. Peşin para ile araba almaya herkesin gücü yetmez. Bundan dolayı daha çok taksitli yöntemler tercih edilir.

Taksitli yöntemler arasında senetle araba almak da bulunur. Galericilerin sıklıkla kullandığı bir yöntemdir. Peşinatı olmayan, kredi notu düşük olduğundan dolayı bankadan kredi çekemeyenlere galeriler senetle araba satmaktadır. Galeri, peşine sattığı aracın üzerine vade farkını ve faizi ekleyerek senetle satar. Senetle araba alırken peşinle arasında çok fark olmamasına, senetlerin aylık olarak hazırlanmasına, senet üzerindeki bilgilerin eksiksiz olmasına ve ödemelerin bankaya yatırılmasına dikkat edilmelidir.

Konya’da Hangi Bankadan Taşıt Kredisi Alınmalı?

Bankaların taşıt kredisi özellikleri ve fırsatları farklılık göstermektedir. Kamu ve özel bankaların hepsi araba almak isteyenler için taşıt kredisi verir. Fakat faiz oranları, vade seçenekleri, peşinat miktarları ve dosya masrafları gibi kalemleri farklılık gösterir. Bundan dolayı bankaların sunduğu özellikle dikkatlice incelenmeli ve bütçeye uygun olana kara verilmelidir.

Şayet faize girmek istemiyor yine de taksitle araba almak istiyorsanız katılım bankalarının imkanlarını değerlendirebilirsiniz. Katılım bankaları faizle değil kar payı ile hizmet verirler. Taşıt kredisinde kar payı dikkate alınır. Fakat katılım bankalarının da peşinat istediği unutulmamalıdır. Peşinat miktarı aracın değerinin ortalama %30’u kadardır. Yani 60 bin liralık araç alacak olan kişi 18 bin peşinatı hazırlamalıdır.

Kredi Almadan Araba Alabilmek

Taşıt kredisi faiz oranlarının düşük olduğu zamanlarda çok fazla tercih edilmişti. Faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte faizsiz araba alma seçenekleri daha fazla talep görmeye başladı. Özellikle Konyalılar arasında en yaygın olan seçenek dayanışmaya dayalı kurumlar vasıtasıyla araba almaktır. Bu kurumlar annelerimizin yaptığı altın gününün profesyonel halidir.

Genel anlamda sistem aynıdır. Araba almak isteyenler sistemde 24’ten 60’a kadar farklı sayılarda gruplara ayrılır. Grupların sayısı arabaya ödeme yapılacak vade sayısıdır. Örneğin 120 bin liralık arabayı 60 ayda ödemek istiyorsam 60 kişilik gruba dahil olmalı ve aylık 2 bin ödemeliyim. Genellikle kurumlarla alakalı ek bir masraf olup olmadığı merak edilir. Alacağınız arabanın değerinin üzerine sadece çok cüzi miktardaki organizasyon ücreti ödenir. Bunun dışında bir masraf söz konusu değildir.

katilimevim-sabit-reklam