Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alabilirim?

Zamanla eskiyen ve çeşitli afet riski taşıyan binaların yenilenmesini içeren kanuna kentsel dönüşüm ismi verilir. Kentsel dönüşüm için verilen krediler vardır. Bu tür kredilerden yararlanmak için ilgili binanın kentsel dönüşüme uygun olması gerekmektedir. Binalar ile ilgili gerekli incelemeler yapıldıktan sonra kentsel dönüşüm tarafından anlaşmalı olan bankalara başvuru yapılması gerekmektedir. Kentsel dönüşüm için verilen kredi tutarları farklıdır. Daire sayısına göre değişen kredi tutarları, bir daire başına 100 bin lira olarak veriliyor. Dört, beş veya daha fazla dairesi olan kişilerin ise alabileceği en yüksek tutar 500 bin lira olarak belirlenmiştir.

Kentsel dönüşüm için alınan krediler çeşitli kısıtlamalar ile hesaplara geçmektedir. Hesaplardaki kısıtlamalar ile kişiler paranın tamamını kullanamamaktadır. Kentsel dönüşüm inşaatının sürecine göre kişiler ilgili belgeleri sunup bankadan inceleme istiyor. Banka uzman kişiler ile inşaatı inceleyip uygun gördüğü takdirde banka kredisi kullanımını sağlıyor. Bu sayede görev verilen yüklenicilerin tüm parayı kullanması gibi olayların önüne geçilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Avantajları

Kentsel dönüşüm kredi süreçleri içerisinde bakanlıkların rolü bulunmamaktadır. Bakanlık sadece kentsel dönüşüm yapılacak binaya onay vermektedir. Ardından seçilecek yükleniciler ve bankalar,  kişiler tarafından seçilmektedir. Kişilerin kendi isteğiyle gerçekleşen kentsel dönüşüm içinde bazı avantajlarda barındırmaktadır. Normal bir inşaatın yapılması sürecinde yüksek tutarlı belediye harçları ödenmektedir. Kentsel dönüşümde ise bu tür masraflardan muaf olunacaktır.

Kentsel dönüşüm kredileri, sözleşmeleri ve çeşitli hukuki işler noter aracılığıyla yapılmaktadır. Aynı belediye harçları gibi noter ücretlerinden muaf olunmaktadır. Tapu harçlarının da ödenmeyecek olmasa başka bir kentsel dönüşüm avantajı olarak öne çıkmaktadır. Kentsel dönüşüm ile çeşitli KDV avantajları da kazanılacaktır.

Kentsel Dönüşüm Riskli Bina Tespiti Nedir?

Afet riskleri bunun alanların ve binanın kentsel dönüşüm projeleri kapsamında dönüştürülmesini içeren 6306 sayılı kanun bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm; uzun yıllar önce yapılmış binalarda çeşitli yerlerin hasarlanması, kolon ve kirişlerin paslanması veya binanın herhangi bir yerindeki çatlamalar gibi durumlarda bina riskli olarak gösterilebiliyor. Binaların risk tespitini ise bakanlığa bağlı olan uzman şirketler yapmaktadır. Yapılan başvuru sonucunda gerekli teknik incelemeler yapılmakta ve afet riskleri raporu hazırlanmaktadır.

katilimevim-sabit-reklam