İzmir’de İkinci El Araba Fiyatları Son Durum

Dünya tarihinde çok büyük salgınlar geçirmiş. Fakat yaşayan insanlar böyle bir salgın daha önce yaşamadığı için ciddi anlamda etkilendi. Dünya ekonomisi de etkilendi. Araba fiyatları bu etkilenmeden nasibini aldı. Koronadan önce satışları yükselen ikinci el araba sektörü salgınla birlikte büyük bir düşüş yaşadı. Salgın sırasında Katılımevim gibi kurumlardan kura vakti gelip arabasını alabilecek durumda olanlar dahi beklemeye aldılar.

İnsanların bu kadar dikkatli olmalarının nedeni ekonomik olarak kendilerini neyin beklediğini bilememeleriydi. Zamanla uzmanlar, salgının çok çabuk geçmeyeceğini bildirdi. Buna göre tedbirler alınarak yaşamın normal seyrine geçmesi söz konusu oldu. İnsanlar işlerine gitmek zorunda kalınca toplu taşımaları kullanınca araba ihtiyacı gerçeği tekrar ortaya çıktı.

İzmir’de Korona Döneminde Araba Almak

İzmir büyük ve kalabalık bir kent. Sokağa çıkma yasağı olduğunda insanlar ekonomik kaygı yaşarken yaşam akışı başlayınca salgından etkilenme riskini yaşamaya başladılar. Risk olduğunu düşünenler fakat bankadan kredi alamayanlar senetle araba almak için hesaplar yapmaya başladılar. Senetle araba satışı yapan galeriler peşinat talep etmektedir. Salgında ne olacağını bilemeyen müşteriler ellerindeki birikmişi peşinata vermek istememektedir.

Galeri ile anlaşınca peşinatsız araba alabilmek mümkündür. Peşinat miktarını taksitlere ekleyip almaları söz konusu olmaktadır. Taksitlerin miktarı artar fakat peşinat verilmemiş olur. Galeride sıfır kilometre ve ikinci el satışı yapılır. Galeriler taksitle araba satmaktadır. Fakat senetle olduğunda faiz oranları biraz fazla olacağından dikkatli düşünmek gerekir.

İzmir ve İkinci El Araba Piyasası

Mart 2020’den önce ikinci el araba piyasası çok hareketliydi. Araba fiyatları ve satışları oldukça yüksekti. Mart ayından daha büyük bir performans olacağı beklenirken salgınla birlikte her şey değişti. Taşıt kredisi almayı düşünenler hesaplarını beklemeye aldılar. Çünkü salgın zamanında fiyatlarda bir düşüş yaşandı fakat müşteriler araba alıp almama konusunda kararsız kaldılar. Araba kredisi faiz oranları düşük olmasına rağmen beklemek daha doğru geldi.

Salgından sonra ise ikinci el araçların satışlarının yavaş yavaş başladığı görüldü. Kısa vadede az gibi görünen satışların zamanla artacağına dair yorumlar yapılmaktadır. Hatta insanların sıfır araç bulmakta zorlanmasından dolayı uzun ve orta vadede ikinci el araba fiyatlarının artacağı düşünülmekte. İmkanı olanların araç kredisi almayı tekrar gözden geçirmelidir.

katilimevim-sabit-reklam