İstanbul’da İkinci El Araba Fiyatları Son Durum

Çin merkezli olarak bütün dünyayı etkisi altına alan Koronovirüs hayatımızı tamamen değiştirdi. Bir dönem çeşitli yasaklarla yaşamak zorunda kalan insanları ekonomilerinde de değişiklikler oldu. İstanbul, ülkemizde yaşanan salgının merkezi durumunda olduğundan dolayı insanlar taksitle araba alarak toplu taşıma araçlarına binmemeyi tercih ettiler. Sıfır araç fiyatları salgından önce çok yüksekti.  Bundan dolayı ikinci el araba daha çok talep görmekteydi.

Salgın sırasında genelde araba satışları ve fiyatları düştü. Senetle araba satan galerilerde sıfır ve ikinci el araba satışları beklenenin çok altında gerçekleşti. İnsanlar zor bir dönemden geçtiği için ellerindeki birikmiş parayı arabaya yatırmak istemedi. Bundan dolayı da bir müddet bekledi. Fakat İstanbul gibi salgının çabuk yayılabileceği kalabalık ortama sahip olan kentlerde salgının hemen ardından araç satışları başladı.

İstanbul’da Peşinatsız İkinci El Araba Almak

Daha önce aramızda yaşayan insanlardan hiçbiri böyle bir salgını yaşamadı. Bundan dolayı ileride ne olacağına dair kimse kesin bir şey söyleyemiyor. Dünya ekonomisinin çok ciddi anlamda etkilendiği ise bir gerçek. Ekonominin etkilenmesi insanları ellerindeki parayı tutmaya yönlendirdi. Peşinatsız araba alabilecek imkanlar salgında daha fazla talep gördü. Katılımevim salgından önce olduğu gibi sonrasında da popülerliğini korudu.

Kredi ile araba alma konusunda ise insanlar biraz dikkatli olmaya çalıştı. Araba fiyatları korona salgınından etkilenince insanlar ellerindeki parayı harcamak yerine biraz daha dikkatli davranmaya çalıştılar. Kredide bankalar peşinat talep ederler. Talep edilen peşinat miktarı ise oldukça fazladır. Bankadan bankaya değişmesine rağmen ortalama %40 civarında peşinat istenmektedir.

İstanbul’da Krediyle İkinci El Araba Almak

İstanbul gibi bir kentte arabasız ulaşım sağlamak özellikle salgın döneminde çok zor. Bundan dolayı birçok insan taşıt kredisi alarak araba sahibi olmaya çalışmaktadır. Araba kredisi faiz oranları bir zamanlar çok yükselmişti. Yapılan müdahalelerle düşürülünce kredi kullanan sayısında artış yaşanmıştı. Faiz oranları salgından önce %0,69 ile %49 oranındaydı.

Salgınla birlikte araç fiyatları değişince insanların araç kredisine bakış açıları da değişti. İkinci el araba fiyatları salgın zamanında düştü. Fakat salgından sonra uzun ve orta vadede ikinci el araba fiyatlarının yüksek olacağı tahmin edilmektedir. Araç kredisi ile almayı düşünenlerin uygun fırsatları iyice araştırmaları gerekecektir.

katilimevim-sabit-reklam