İstanbul Senetle Araba Almak Mümkün mü?

İstanbul un en büyük ve çözüm bekleyen sorunun trafik problemi olduğunu İstanbul’da yaşayanlar da İstanbul’a tatil amaçlı ve iş için gelenler de bilmektedir. Trafik sorununun en büyük sebebi araba sayısının çokluğudur. Taksitle araba alabilme fırsatının olması, faizsiz araba kampanyaları yapan araba firmalarının ve araba galerilerinin çoğalması ile trafikte araba sayısı da çoğalmıştır. Faizsiz taksitle araba alma düşüncesi araba ihtiyacı olmasa bile kişilerin aklına araba sahibi olmayı sokmuştur.

Araç Kredisi ile Araba Almanın Dezavantajları

Araç almaya karar verildiğinde ilk akla gelen bankadan araç kredisi kullanıp araç sahibi olmaktır. Ama bankadan kullanılan araç kredisinde aracın piyasa değerinin en fazla yüzde 80’ine kredi verilmektedir. Bu durumda kredi kullanım tutarından kalan aracın yüzde 20 sine denk gelen tutar kadar maddi birikimimiz olmalıdır. Peşinatsız araba almak isteyenler için araç kredisi kullanmak cazip değildir.  Ayrıca araç kredisi faiz oranları değişkenlik göstermekle beraber genelde yüksektir. Faizsiz araba almak isteyenler de araç kredilerinden uzak durmaktadırlar.

İstanbul’da Senetle Araba Nereden Alınabilir?

Senetle alışveriş geçmişte gözde olan bir alışveriş şekli olsa da günümüzde hem senetle ev alımı hem senetle araba alma tekrar gözde olmuştur. Özellikle İstanbul’da banka dışındaki finans kuruluşları, araba galerileri, araba firmaları peşinatsız senetle araba satışı yapmaktadırlar. Faizsiz araba kredisi gibi olan bu uygulama ile araba sahibi olmak hayali kuran birçok kişinin bu hayali gerçekleşmiştir. Araba sahibi olmak isteyen kişilerin bir araya gelip, altın günü mantığı ile her ay para toplanıp noter huzurunda yapılan çekilişten çıkan kişiye araba parası verilir. Faizsiz araba sahibi olmanın en çok tercih edilen şekli bu çekiliş sistemidir.

Senetle Araba Satan Oto Galerileri

İstanbul’da bulunan işini ciddi şekilde yapan oto galerileri de uygun gördükleri müşterilerine senetle araba satmaktadırlar. Sıfır araba ya da ikinci el araba ayrımı yapmadan hiç peşinatsız senetle araba satışı yapmaktadırlar. Ama oto galerileri ve araba firmaları senetle araba almak isteyen müşterilerin ödeme yeterlilikleri konusunda bir istihbarat yaparlar. Ayrıca alınan aracın üzerine satıcı şirket lehine rehin konur, senet ödemeleri bitince rehin kaldırılır, araç tamamen alıcının olur.

katilimevim-sabit-reklam