İkinci El Araba Pazarı Canlandı

2019 yılının ocak ve haziran rakamları değerlendirildiğinde sıfır araç pazarının daraldığı sonucuna ulaşılmıştır. Artan araç fiyatları sebebiyle de ikinci el araba pazarlarında ciddi seviyede bir hareketlenme görülmüştür. Bu hareketlenmenin sonucunda ise sene sonuna kadar neredeyse 6 milyon aracın ve belki de daha fazlasının el değiştirmeye uğrayacağı tahminler arasında yer almaktadır.

Araç satın alacak olanlar sıfır araba alacak kadar çok para harcamak istemiyorsa bu durumda ikinci el araba pazarlarını takip etmelidir. Bu piyasa güzel değerlendirilirse çok uygun fiyata araç satın alınması mümkün olacaktır.

 Sıfır Araba Piyasasındaki Ciddi Değişim

Özellikle döviz kurlarında meydana gelen hareketlenmenin ve beraberinde Özel Taşıtlar Vergisi adıyla bilinen ÖTV oranlarının ciddi derecede artma sebebiyle, ülkedeki otomobillerle birlikte hafif ticari araç satışları da azalmıştır. Söz konusu azalma, senenin ilk 6 ayına göre hesaplanmıştır. Ve hesabın sonucunda geçen yılın verilerine bakıldığında 8,6 civarında bir azalma olduğu sonucuna varılmıştır. Daralmış olan sıfır araba pazarındaki değişim, geçen yılın ilk 6 ayına göre 438 bin 817’den 401 bin 158’e düşmüştür. Tam aksine ikinci el araç pazarlarında da bir artış görüldüğü de, elde edilen veriler arasında yer almaktadır. Bu durumda sıfır araçların fiyatlarının bu kadar fazla olmasının, ikinci el araç piyasasına da çok ciddi bir boyutta yansıdığı sonucuna ulaşılmaktadır. Hatta bu oranın 2016 yılına göre kıyası yapılırsa, artışın %10 kadar olduğunu söylemek de son derece mümkün olmaktadır.Geçen sene boyunca neredeyse 5,5 milyon kadar aracın el değiştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.

Ekonomik Koşullara Rağmen Satışlar Kötü Değil

Ülkenin sahip olduğu ekonomik koşullar, yine de ikinci el araca olan rağbeti düşürmemiş hatta buna oranla gayet iyi bir seyirde de ilerlemeyi sürdürmeyi başarmıştır. Bu süreçte sürücülerin özellikle daha az yakıt yakan araçlara yöneldiği de, yapılan araştırmaların sonuçları arasında önemli bir yere sahiptir. Söz konusu rakamlara göre de 25 ve 50 bin Türk Lirası aralığındaki araba fiyatları, 50 bin Türk Lirası’nın üzerindeki araçlara göre daha fazla değişime gittiğine de ulaşım sağlanmıştır.

katilimevim-sabit-reklam