İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Günümüzde araç sahibi olmak, lüks olmaktan çıkarak ihtiyaç haline gelmiştir. Çünkü nüfus sayısında olan artışın yanı sıra iş hayatında bulunan kişilerin her geçen gün artması, toplu taşım araçlarının yetersiz kalmasına ve haliyle kişilerin günlük hayatlarının zorlaşmasına sebep olmaktadır.  Bu durum da pek çok kişiyi satılık araba arayışına yönlendirmiştir.

Sıfır araçların satış bedellerinin oldukça yüksek olması nedeniyle pek çok kişinin tercihi 2. el arabalar olmaktadır. Ancak, ikinci el pazarında seçenek her ne kadar fazla olsa da kişilerin karşısına çıkabilecek kötü niyetli kişilerin sayısı da o derece artmaktadır. Bu nedenle ikinci el araba alırken bazı hususlara çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Araç Satın Alırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İkinci el araç almak isteyenlerin tercihi genel olarak sahibinden satılık araba ilanları olmaktadır. Bunda aracı olmaması nedeniyle araca yüklenebilecek ekstra maliyetin olmaması etkendir. Ancak, bu tarz arabaları satın alırken dikkatli davranılmaması halinde alıcı kişilerin mağduriyeti kaçınılmaz olacaktır.

Öncelikle kişilerin aracı kimden aldıklarını bilmeleri gerekmektedir. Şu anki sahibine ait olan ruhsat, aracın kilometresi, daha önce kazalı olup olmadığı, kaporta durumu, mekanik işleyişi, motor kontrollü, lastikler, yedek anahtar ve araca ait ekipmanlar ile birlikte arabanın tüm resmi evraklarının tam olmasına dikkat edilmelidir. Zira sahibinden otomobil ilanı adı altında araçlarının dezavantajlarını saklayarak, değerinin çok üstünde satmaya çalışan art niyetli insanlara da rastlanılabilmektedir.

İkinci El Araç Satın Almak İçin En Güvenilir Yol Nedir?

Kiralık araba; kısa süreli ve mesafeli yerler için uygun olabilir. Ancak hem günlük kira, hem de yakıt ücreti kişileri maddi olarak çok zorlayabilir. Bunun için araç kiralama yerine araç satın almak çok daha avantajlı olabilmektedir. Bazı durumlarda kişilerin araçlarını peşin olarak alabilmesi mümkün olmamaktadır. Bu durumda taşıt kredisi iyi bir çözüm olarak görünebilmektedir.

Ancak, banka kredileri hem faizli olması hem de peşinat verme zorunluluğu nedeniyle, avantajının yanında dezavantajları oldukça fazladır. Azar azar taksitle araba almanın en güvenilir yolu artık Katılımevim’dir. Katılımevim, sunduğu birbirinden avantajlı ödeme seçenekleri ile araç sahibi olmayı hayal olmaktan çıkarıp, gerçekleşmesini sağlayan en güvenilir yoldur.

katilimevim-sabit-reklam