İkinci El Araba Alırken Bu hataları Yapmayın!

Hayallerdeki araca sahip olabilmek için belirli bütçesi olan ve sıfır araç alamayan kişilerin pek çoğu ikinci el araba alımına yönelmektedir. Otomobil piyasasının en hareketli alanlarından olan 2.el araba piyasasında yapılacak en küçük hata, araç sahibi olmak isteyen kişilerin maddi ya da manevi anlamda mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle, bazı hususlara çok dikkat edilmelidir.

Öncelikle kişiler, kendi ihtiyaçlarına göre araba modeli belirlemelidir. Herkes tarafından en beğenilen araba değil,  kendi bütçesine ve yaşam standardına uygun model tercih edilmelidir. Bunun için sahibinden satılık araba ilanları detaylı olarak incelenmeli, araca ait tüm bilgiler yerinde görüp değerlendirilmeli ve test sürüşü ile araç mutlaka denenmelidir.

İkinci El Arabada Düşük Fiyat Avantaj mı?

İkinci el oto almak isteyenlerin genellikle düştükleri hatalardan birisi, en ucuz olan aracı seçmeleridir. Oysa ki satılık araba ilanlarındaki en ucuz araba, en uygun araba olmayabilir. Fiyatının diğerlerine göre daha uygun tutulmasının nedenleri araştırılmalı ve tanıdık ya da güvenilir bir mesleği var diye sahibine güven duyup kesinlikle araç satın alınmamalıdır.

Sıfır araba fiyatları her ne kadar yüksek gelse de ucuz diye alınan ve zamanla kişilere pek çok masraf getiren ikinci el araçların maliyeti çok daha yüksek olabilmektedir. Bu nedenle araç mutlaka ekspertiz yaptırılmalı ve muayene tarihi, ruhsat incelenmesi gibi detaylar atlanmamalıdır. Ayrıca araç ile ilgili bilgiler kesin olarak doğrulanıp, satın alınmaya karar verilse dahi, satıcıya kapora verilmemelidir. Çünkü sahibinden satılık arabalar ilanı adı altında pek çok dolandırıcılık olayları yaşandığı unutulmamalıdır.

İkinci El Araba Almanın Finansal Yolları Nelerdir?

İkinci el arabalar, sıfır arabalara nazaran daha uygun fiyat avantajı sunabilir. Ancak, araç için gerekli olan maddi yardımın alınacağı kuruluşlar doğru seçilmez ise bu avantaj dezavantaja dönüşebilir. Günümüzde pek çok kişi ev ya da araba satın alırken, finans kuruluşlarından kredi çekme yoluna giderler. Ancak, taksitle araba sahibi olmak isteyen kişilerin, krediye ek olarak, faiz ve diğer ekstra ücretlerle aracın maliyetinin, değerinin çok üstünde olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

Üstelik finansal kredi desteği sağlayan kuruluşlar, aracın belirli bir miktarının kişiler tarafından karşılanması koşulunu sundukları için bu yöntem peşinatsız araba almak isteyenler için çok da uygun değildir. O halde taşıt kredisi olmadan araç almanın alternatif seçeneği nedir?  Elbette ki, Katılımevim ailesine katılmaktır. Faizsiz, bütçeden ayrılan küçük taksitlerle hem ev hem araç sahibi olmak için, imece usulü çalışan Katılımevim’in büyülü ve güvenilir dünyasına adım atmak ve bu büyük aileye katılmak yeterlidir.

katilimevim-sabit-reklam