Gaziantep’te İkinci El Araba Fiyatları Son Durum

 Araç piyasası ülkemizin adeta can damarlarından bir tanesidir. Ekonomik olarak kalkınmada öncelikli sektörlerdendir. Otomobil piyasası her dönemde canlılığını korumaktadır. Özellikle Gaziantep İlimizdeki araba piyasası oldukça hareketlidir. Taşıt kredisi kullanarak araba almak isteyenler genellikle sıfır tabir edilen fabrika çıkışlı otoları tercih etmektedir. İkinci el araba almak isteyenler de kredi kullanma yoluna başvurabiliyor. Genellikle ikinci el otoda peşin alışveriş yapılmaktadır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını nedeniyle bütün sektörlerde yavaşlama hatta bazılarında durma meydana gelmiştir. Otomotiv sektöründe ise fabrikalar çalışamaz hale gelince sıfır araba bir müddet bulunamaz hale gelmiştir. Bu nedenle ikinci el araba fiyatları oldukça artış göstermiştir. Gaziantep’te de ikinci el otolar yaklaşık %40 oranında zamlanmıştır.

Virüs Sonrası Otomobil Sektöründeki Gelişmeler ile Gaziantep

Karantina günlerinde çalışamaz hale gelen otomobil sektörü son günlerde yeniden toparlanma sürecine girmektedir. Gaziantep’te bulunan galeriler bu nedenle sıfır oto bulunamadığı için ikinci ellere olan taleplere yetişemez hale gelmiştir. Peşinatsız araba almak isteyen müşterilerine kampanyalar düzenleyen oto bayileri bu şekilde piyasadaki hareketliliği sağlamışlardır. Kendi bünyelerinde yapmış olduğu kampanya dâhilinde bankaya gerek kalmadan müşterilerine taksitle araba vererek müşteri sayılarını artırma girişiminde bulunmaktadır.

Sevindirici olan bu gelişmeler ile birlikte canlanan otomobil sektörü nedeniyle birçok farklı sektörde yeniden faaliyetlerine başlamışlardır. Araç kredisi taleplerini karşılamak amacıyla bankacılık sektörü, yeniden faaliyete geçen otomobil alım satımlarından sonra tamir atölyeleri ve bunun gibi birbirlerine dolaylı yollardan bağlı bulunan iş kollarında artışlar meydana gelmiştir.

Artan Talep Nedeniyle Gaziantep’te Meydana Gelen Otomobil Alım Satımları

 Arz-talep dengelerinin bir süreliğine bozulduğu ayları geride bıraktıktan sonra yeniden bir toparlanma sürecine doğru otomobil sektörü hızla gelişme göstermiştir. Senetle araba satın almak isteyen tüketicilerin adresleri Gaziantep’te faaliyetlerini sürdüren oto galericiler ve büyük oto bayileri olmuştur. Talebin artması ile birlikte otomobil sektöründe fiyat açısından olumsuz gelişmeler de olmuştur. Fiyatlar neredeyse son 3 ay içerisinden %20 ile %40 arasında artış göstermiştir.

Ekonominin canlanması adına adımlar atılan sektörde en önemli adımlardan birisi de hiç şüphesiz düşük faizli araba kredisi kullandırılması olmuştur. Bu sayede yeniden kıpırdanma gösteren araç alım satımlarında oldukça artış gözlemlenmektedir.

katilimevim-sabit-reklam