Gaziantep’te Araba sahibi olmak

Gaziantep gibi doğal ve tarihi güzelliklerle dolu olan bir kentte yaşamak ve gezmek için araba çok büyük bir ihtiyaçtır. Toplu taşıma her ne kadar ihtiyaçları görse de özel arabanın olması çok daha büyük bir kolaylıktır. Bundan dolayı insanlar Taksit öder gibi Araba sahibi olmak istemektedir. Taksit aile bütçesini çok fazla yormadığından daha fazla tercih edilir.

Taksit denince akla gelen hususların başında senetle araba almak vardır. Galericiler ve ikinci el araba satışı yapan online siteler senetle araba satışı yapmaktadır. Aynı marka araba senetle alındığında peşin alınandan daha fazlaya mal olmaktadır. Çünkü satıcı firma vade farkını koymaktadır. Aradaki farkın çok olmamasına dikkat edilmelidir. Senetle yapılacak alımların güvenilir kurumlardan olması önemlidir. Güvenilir olmayan kurumlarda maddi mağduriyetler yaşanabilir.

Gaziantep’te Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Gaziantep’teki kamu, özel ve katılım bankaları taşıt kredisi vermektedir. Özel ve kamu bankalarının verdiği taşıt kredisi faizlidir. Faiz oranları yükselince taşıt kredisi alma oranlarında düşüş yaşandı. Sıfır arabaların fiyatları yükselmişti. Üzerine faiz oranları da eklenince geriye ödenen miktar çok fazla yükselmektedir. Zaten bankalar arabanın değerinin hepsini kredi olarak vermemektedir.

Genellikle arabanın değerinin %70’i kredi olarak çekilir. Geriye kalan %30’luk kısmı ise peşinat olarak talep edilir. 100 bin liralık araba almak isteyen bir kişi bankaya 30 bin lira peşinat vermelidir. Birikim yapmak için tasarruf tedbirleri yapmanın çok zor olduğu günümüzde bankaların istediği peşinatı denkleştirmek zor olmaktadır. Bundan dolayı peşinatsız araba alma sistemleri tercih edilmelidir.

Peşinatsız Araba Almak Mümkün mü?

Gaziantep’te peşinat vermeden Araba sahibi olmak için imkan sunan kurumlar vardır. Bu kurumlar kredisiz, peşinatsız ve faizsiz işlem yapmaktadır. Altın günü anlayışının kurumsallaştırılmış hali olan bu kurumlarda insanlar alacağı arabanın değerinden fazla bir miktar ödemezler. Örneğin bir kişi 100 bin liralık araba alacaksa 100 binin üzerine çok düşük miktardaki organizasyon ücretini ekleyerek ödeme yapar.

Kurumlarda kişiler taksit tutarlarını, vade sayısını kendileri belirler. Kurum sadece araba almak isteyen kişileri bir araya getirerek birbirlerine yardımcı olmalarını sağlar. Bu ay A kişisi araba alırken diğer ay B kişisi alır. Kimin ne zaman arabasını alacağı ise Noter huzurunda çekilen kura ile belirlenir.

katilimevim-sabit-reklam