Galeriden senetle araba alırken dikkat edin

Ev ve araç günümüzde rahat bir hayat sürmenin olmazsa olmaz şartları arasında yer almaktadır. Faizin İslam Dini tarafından yasaklanmış olması, kredi faiz oranlarının çok yüksek olması ve kredi için gerekli olan şartların fazla olmasından dolayı birçok kişi kredisiz ev ve araba alma yollarını araştırmaktadır. Kiradan kurtulmak ve ayağının yerden kesilmesini isteyenler için avantajlı bazı seçenekler bulunmaktadır. Kura yöntemiyle işlem yapan firmalar Kredisiz ev ve araba için en ideal kurumlardır.

Hayat şartlarının ağır olması insanların birikim yapmasını engellemektedir. Dayanışma ve yardımlaşmaya dayanan bu firmalar peşinatsız ev ve araba almayı da sağlamaktadır. Kişiler, ödeyecekleri vadeye göre gruplara dahil olup her ay noter huzurunda çekilen kura ile araba veya evini alma fırsatını yakalarlar.

Galeriden Senetle Araba Almak Mantık İşi mi?

Banka kredisi, katılım bankaları ve faizsiz firmaların dışında araba almak için bir yol daha bulunmaktadır. O da senetle araba almaktır. Aslında bankanın kredi istekleri ve faiz oranları düşünüldüğünde senetle araba almak oldukça mantıklı bir iştir. Fakat her konuda olduğu gibi senetle araba alınacak yer konusunda da iyi araştırma yapılmalıdır.

Şuanda birçok galeri taksitle araba satarken senedi kullanmaktadır. Banka işlemleri hem zorlayıcı hem de uzun sürüp yorucu olduğundan dolayı müşteriler tarafından da senet daha çok tercih edilmektedir. Kurumsallaşmış, marka haline gelmiş, güvenilir galerilerden senetle işlem yapmanın hiçbir mahzuru yoktur. Fakat bilinmeyen yerlerde çeşitli maddi ve manevi huzursuzluklar yaşanabilir.

Senetle Araç Almanın Riskleri Var mı?

Banka kredileri günümüzde faiz oranlarından dolayı tercih edilmemektedir. Senet, faizsiz araba alma seçenekleri arasında olmasa da bankalara göre daha avantajlı hususları içerir. Galeriden senetle araba almanın bazı riskleri vardır. Şunlara dikkat edilmelidir:

  • Arabayı almaya tecrübeli bir kişi ile gitmek
  • Senetle araba alındığında galericilerin bazıları çok yüksek faizler koymaktadır. Faiz oranı düşük ve güveniliri olan galeriyi seçmeye dikkat edilmeli
  • Galeriler yüzde 30 ile 50 arasında peşinat isterler. Galerilerden Peşinatsız araba almak zor olsa da pazarlık etmekte fayda görülebilir
  • Terk bir senede imza atmak yerine, taksitlerinizi ödeyebileceğiniz miktarlardaki aylara böldürün. Böylece daha rahat ödeme yapılabilir.
  • Aracı alıp senetlere imza atmadan önce aracı mutlaka kontrolden geçirtin.
katilimevim-sabit-reklam