Faizsiz Taksitle Araba Sahibi Olmak Mümkün

Hayatın kolaylaştırıcı imkanları arttıkça masrafları artmaktadır. Günümüzde ulaşım adına çok çeşitli vasıtalar kullanılmaktadır. Vasıtalar benzin gibi yakıtlar kullandığında ulaşımın maliyetlerini artırır. Ailecek bir yere gitmek veya bir program yapmak artan ulaşım maliyetleri ile soruna dönüşür. Sorunu ortadan kaldırmak için nerdeyse her aile taksitle araba almaya çalışmaktadır.

Taksitle araba veya ev almak denilince bir zamanlar çok fazla kullanıldığından dolayı ilk olarak banka kredileri gelir. Başka seçeneğin olmaması kredileri öne çıkarmıştı. Ayrıca taşıt kredisi imkanları vaktinde makul olduğundan alanları zorlamazdı. Şimdilerde ise taksit denilince akla kredi gelmez. Gelse bile çoğunluk kullanmamayı seçmektedir. Zaten taşıt kredisi almak isteyenlerin elinde peşinat olarak vereceği peşinatı olmalı. Ortalama alınacak aracın %30’u kadar bir peşinatı olmayan bankaların yanında bile geçmemelidir.

Katılım Bankalarından Taşıt Kredisi

Katılım bankaları ülkemizde hizmet veren kurumlardır. Devlet ve özel bankalar işlemlerini faiz ile yaparlar. Katılım bankaları ise kar payı ile yaparlar. Devlet bankasından kredi alarak araba sahibi olmak isteyince banka aracı önce kendi peşin parayla satın alır. Aldığı aracın üzerine faiz oranını, dosya masrafını, ek masraf kalemlerini ekleyerek müşterisine satar.

Eklenen kalemler içinde en fazla tutar faize aittir. Bankanın faiz oranı ne kadar yüksekse geri ödenecek para o kadar yükselir. Katılım bankalarında işleyiş aynı olmakla birlikte faiz yerine kar payı kullanılır. Kar payı oranı eklenerek kredi satışı yapılır. İster faiz, ister kar payı olsun her iki durumda da kişi aldığından daha fazla ödeme yapar. Havaya savrulacak fazla paranız yoksa faizsiz araba alma seçeneğini kullanmalısınız.

Faiz mi Dayanışma mı Kazanır?

İnsan ne kadar zengin olursa olsun parasını boşa savurmak istemez. Başka alternatif varken faizli sistemle araba almak paranın havaya savrulmasıdır. Dayanışmaya ve tasarrufa dayalı Katılımevim gibi kurumlar son zamanların en popüler kurumlarıdır. Faiz  gibi gereksiz yere yapılan ödemeler yoktur. Kişi ne kadarlık araba alacaksa onu ve çok küçük miktardaki hizmet bedelini öder.

Faizle kıyaslandığında çok cüzi kalacak olan hizmet bedelini ek masraf olarak bile görmek yanlış olur. Annelerin altın günü mantığının kurumsallaşmış hali olan firmalardan peşinatsız, faizsiz ve kredisiz araba sahibi olunur.

 

katilimevim-sabit-reklam