Faizsiz Araba Nasıl Alınır?

Araç fiyatlarının güncel değerlerinin yanı sıra kullanıcılara yansıyan diğer bedelleri de mevcuttur. Bu bedellerin başında bankadan ya da finans kuruluşlarından kullanılan kredilerin maliyetleri gelmektedir. araç alımı için kredi sağlayan banka gibi kuruluşlar kredi masrafı ya da dosya masrafı gibi giderler ilave ücretler talep etmektedirler. Bu bedellerin yanı sıra kullanılan kredinin faiz oranları geri ödeme miktarını ve aracın alıcıya toplam maliyetini belirleyecek en önemli unsurlardandır.

Her alışverişte olduğu gibi aldığı ürünü en ucuza almak isteyen alıcılar araç sahibi olurken de düşük faizli ya da faizsiz araba kredisi seçeneklerini tercih etmektedirler. Bu seçenekler için genelde kredi için belli bir limit ve ödeme için aylık bir taksit sayısı vardır. Belirlenen şartlar sağlandığında alıcılar düşük maliyetli kredi kullanarak araç sahibi olabilmektedirler. 

Faizsiz araba kredi kullanma koşulları 

Araç satıcıları satışlarını arttırmak için peşinatsız araba satışı ya da faizsiz araba kredisi kullandırmak gibi cazip seçenekler sunmaktadırlar. Faizsiz araba kredilerinde araç bedelinin krediyi sağlayan kurumca belirlenmiş bir kısmı ilave bir faiz ya da masraf bedeli olmadan 12 ay ya da 24 gibi vadelerde alıcıdan taksitlerde alınmaktadır. İlave masraf olmaması alıcı açısından kazanç sağlarken satıcı da bu koşullarda daha çok araç satarak daha fazla kazanç elde edebilmektedir.

Her kredide olduğu gibi faizsiz araç kredilerinde de alıcının bankaya bazı teminatlar sunması beklenmektedir. Aylık düzenli gelir ya da araç üzerine konulan rehin bankanın verdiği krediyi garanti altına almak için isteyeceği şartlardandır. Bankalar verdikleri kredi karşılığında teminat olarak aracı alırken aynı zamanda aracın çalınma ya da hasara uğrama riskine karşı aracı kasko ile güvenceye almaktadırlar.

Araç Kredilerine Alternatif Yöntemler 

Araç alırken kullanılan krediler bankalar ya da finansman kuruluşları tarafından sağlanmaktadır. Krediyi sağlan kuruluşlar alıcıdan kredinin düzenli ödenmesine dair bazı şartlar talep edebilir. Bu şartların sağlanmadığı ya da kısmen sağlandığı durumlarda bankalar kredi için olumsuz cevap verebilir. Bu durumda alıcılar alacakları aracı senetle araba satışı yapan satıcı firmalar vasıtasıyla alarak alternatif yöntemlere yönelebilirler.

katilimevim-sabit-reklam