Faizsiz Araba Kredisi Veren Bankalar?

Otomobil almak isteyen kişilerin başvurduğu birden fazla yöntem vardır. Araç bedelinin tamamının peşin olarak ödenemediği durumlarda bankalardan ya da satıcı kurumsal firmalardan finansal destek alınarak araç sahibi olunabilir. Araç bedelinin bankalarca ya da satıcı firmalarca karşılandığı durumlarda sağlanan finansman aylık taksitler ile geri ödenmektedir. Geri ödeme miktarları kullanılan kredinin faiz oranına göre belirlenmektedir.

Kredi faiz oranlarının yüksek olması ödenen taksit miktarını arttırmaktadır. Araç satıcıları satışlarını arttırmak için düşük faizli ya da faizsiz araba kredi seçenekleri ile cazip koşullar sunmaktadır. Bu seçeneklerden yararlanmak isteyen alıcılar satıcıların ya da finansmanı sağlayan kuruluşların belirlediği şartları yerine getirdiğinde istedikleri model araca sahip olabilirler. 

Araba Kredisi Kullanmanın Koşulları 

Araç sahibi olmak isteyen alıcılar araç bedelinin en az dörtte biri gibi bir kısmını peşin olarak vermekte, kalan kısım için kredi kullanabilmektedir. Kullanılan kredilerin geri ödemesinin kesintisiz sağlanabilmesi için alıcının kredi taksitlerini rahatlıkla ödeyebilecek bir gelire sahip olması gerekmektedir. Aylık gelirini belgeleyebilen kişiler kredi kullanarak ya da senetle araba sahibi olabilirler.

Araç sahibi olmak için kullanılan kredilerde finansmanı sağlayan kuruluşlar araç üzerine rehin koyarak verdikleri finansmanı teminat altına almaktadırlar. Ödemelerin aksaması ya da ödenmemesi durumunda araç üzerinden verilen kredi tekrar tahsil edilebilmektedir. Aracın çalınması ya da hasara uğraması durumunda zarar oluşmaması için kredi ile alınan araçlar kasko ile güvence altına alınmaktadırlar.

Kredili Araç Alımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 Araç bedelinin bir kısmının kredi kullanılarak alınacağı gibi aracın tamamında hiç peşinat vermeden peşinatsız araba kampanyaları ile alınabilir. Alıcılar ister banka kredisi kullanarak isterlerse satıcı firmaların sağladığı finansmanı kullansınlar alacakları aracın bedelinin doğru tespit edilmiş olmasına dikkat etmelidirler.

Genelde ikinci el araç alımlarında karşılaşılan aracın hasar durumu ya da kilometre bilgilerinin değiştirilmiş olması durumlara karşı araca ait güncel ekspertiz raporu alınmalıdır. Alınan bu belge ile araca ait güncel değerlendirme bilgileri alıcı ve satıcı arasında anlaşma sağlamasında faydalı olacaktır. Sonradan çıkan problemler bu noktada tespit ya da tahmin edilebilir.

katilimevim-sabit-reklam