Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır, Formülü Nedir?

Günümüzde banka sektörünün önemi gittikçe artmaktadır. Ekonomik işlemler bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Bankaların sunduğu kredilere, kredi kartlarına ve çeşitli ürünlere vatandaşlar tarafından talep gösterilmektedir. Aynı zamanda bankaların sunduğu vadeli mevduat hesabı ürünleri sayesinde kazanç elde edilebilmektedir. Bankaların sunduğu kredi türleri arasında bulunan ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi ürünlerini kullanan müşterilerin sayısı da artmaktadır. Banka sektöründe kullanılan en önemli konulardan biri faizdir. Bankalardan borç alan veya vadeli hesaplarına para yatıran vatandaşlar, kredi faiz oranları hakkında araştırmalar yapmaktadır.

Bankaların sunduğu ürünlerin faiz oranları değişiklik göstermektedir. Her bankanın kendine ait sunduğu faiz oranları mevcuttur. Faiz, finans sektörünün en önemli matematik terimlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekonomik alanda sık olarak karşılaşılan faiz için faiz hesaplama konusu merak edilmektedir. Faiz hesaplamada farklı unsurlar mevcuttur. Faiz hesaplamaları; basit ve bileşik faiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Bankalardan kredi alacak veya yatırım yapacak olan kişilerin faiz hesaplama konusunu iyi bilmesi gerekmektedir. Faiz hesaplamalarında; faiz oranı, anapara miktarı ve vade süresi gibi konular önemlidir.

Basit Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Faiz kavramı; elde olan paranın bir işlem karşılığında belli bir süre sonra üstüne bir miktar para konularak geri alınması işlemine denilmektedir. Kısaca borcun tahsil edilme sürecinde değer kazanması olarak da tanımlanabilir. Basit faiz ise sadece anaparaya uygulanan faiz türüne denilmektedir. Basit faiz hesaplaması kolay şekilde yapılmaktadır. Bu hesaplamalar için kullanılan formül mevcuttur.

Basit faiz; çeşitli banka ürünlerinde ve mevduat hesaplarında kullanılabilir. Bu tür işlemlerde bankaların faiz oranları dikkate alınmaktadır. Basit faiz hesaplaması yapılırken; faiz oranı, anapara miktarı ve paranın faizde kalacağı süre değişkenleri kullanılmaktadır. Basit faiz hesaplama formülü; anapara miktarı, bankanın faiz oranı ve faiz süresinin çarpılıp 100 sayısına bölünmesi şeklindedir.

Bileşik Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Diğer bir faiz türü olan bileşik faiz türünde, basit faizde olduğu gibi faiz anaparaya eklenir ve ek olarak faize de belli oranlarda faiz eklenmektedir. Bu faiz türünde kazanç oranı daha fazladır. Kredi hesaplama ve faiz hesaplama konularında kullanılan bileşik faiz hesaplaması; anapara miktarı ile dönemlik faiz oranının çarpılıp çıkan sonucun dönem sayısına çarpılması şeklinde yapılmaktadır.

katilimevim-sabit-reklam