Bankadan Satılan Ev Nasıl alınır

Bütçeye uygun olması sebebiyle ipotekli evler alıcıların iştahını kabartmaktadır. Banka; kredisini ödemeyen müşterinin ipotekli taşınmaz ya da arabasına haciz koyarak elinden alır. Malı fazla bekletmeden satışa çıkarmak için verilen fiyatlar oldukça caziptir ve bankaların gayrimenkul satışlarını takip ederek ihaleye katılan alıcılar çok kazançlı çıkmaktadır. Bu tür ihaleleri takip ederek değerinin altında çok kıymetli mülklere sahip olunmaktadır.

İhale açılış bedeli, gayrimenkulün ücretinin yarısı kadardır. Örneğin; 300.000 TL olan kıymet, 150.000 TL den ihaleye çıkar. Bu nedenle bankadan satılan gayrimenkullerin takipçisi çok fazladır. İhaleleri takip ederek katılmak istediğimiz ihaleye %20 teminat ödememiz gerekmektedir. Geri çekilme ve vazgeçme durumlarında bedel geri iade edilmektedir. Açık arttırma sırasında bütçe dahilinde arttırma yapılabilir. İhaleyi kazanma durumunda belli vergiler ödenmesi gerekmektedir. Alınacak taşınmaza peşin para ödenerek sahip olunmaktadır.

Bankadan Satılan Evlerin Avantajları

Banka; ipotekli kredi geri ödemesi yapılamadığı için, müşteriden aldığı ipotekli evi, sahibinden daha ucuza satmaktadır. Sahipleri değer biçemezler. Komisyon bedeli yok ya da çok düşüktür. Piyasa koşullarına göre değil, daha çabuk satış olması için düşük fiyata satışa çıkarılır. Bu taşınmazların vergi borcu yoktur. Hukuki hiçbir sorun çıkmaz. Her şey kanuna uygun olduğu için güvenle satın alınabilir. Bankaların satışa çıkardığı taşınmazlar, sahibinden olan taşınmazlara göre daha uygun fiyatlı ve avantajlıdır.

Bankaların Gayrimenkul Satışlarının Artma Nedenleri

Günümüz piyasa koşulları inişli çıkışlı olduğundan, kredi çeken vatandaşlar, ödeme güçlüğüne düşmektedir. Bir taşınmazı ipotek ettirerek yüksek miktarlı kredi çeken kişiler ödeme güçlüğüne düştüklerinde ipotekli taşınmaza bankalar el koyar. Özellikle iş gereği ipotekli krediye başvurulmaktadır. İş insanları, yüksek meblağlı kredi çekebilmek için, önemli bir taşınmazı teminat gösterirler.

Geri ödeme konusunda dara düşüldüğünde ise, banka koyduğu kurallar gereği, taşınmazı kredi borcu yerine alır. Günümüz koşullarında çok fazla batık işyeri olmakta ve bankalar ipotekli evleri satışa çıkardıkları için, emlakçı banka pozisyonuna geçmiştir. Alıcılar; bankaların açtıkları ihaleleri takip ederek, piyasa koşullarının yarı yarıya altında mülk sahibi olmaktadır. İpotekli kredi çekildiğinde, bir ödeme planı yapılmalı ve buna uyulmalıdır. Aksi taktirde ipotekli taşınmaz bankaya kalacaktır.

katilimevim-sabit-reklam