Bankadan Kredi Çekmeden Araba Almak İstiyorum Diyenlere Öneriler

İnsanların temel ihtiyaçları ve lüks olarak nitelendirilen ihtiyaçlar vardır. Araba bir zamanlar lüks olarak görülürdü. Yaşadığımız çağın şartları dikkate alınınca lüks olmaktan çıktığı görülecektir. Aile reisleri taksitle araba almanın yollarını araştırmaktadır. Arabaların fiyatları yükseldiğinden peşin almak genellikle zordur. Taksitle alma denilince ilk olarak akla maalesef ki banka kredileri gelmektedir.

Maalesef diyoruz çünkü bankalarda faiz işletilir. Faiz, paranın para ile satılmasıdır. Yani siz bankadan araba almak için 50 bini kredi mahiyetinde satın alırsınız. Faiz oranına göre değişmekle birlikte ortalama 50 bini size 70 binlerde bir fiyata satarlar. Aradaki artışın nedeni faiz oranları ve bankaların aldığı ekstra masraflardır. Bankadan kredi çekerek havaya bu kadar parayı ödemek istemeyenlerin seçenekleri arasında senetle araba almak vardır. Senette de faiz işler. Ayrıca güvenilir kişiden alınmadığında çeşitli sorunlar yaşanması büyük ihtimaldir.

Güvenilir Bir Galeride Aradığınız Aracı Bulabilirsiniz

Tek görevleri araba satışı olan galeriler vardır. Galeriler bankadan krediyle araç almak istemeyenlerin uğradığı bir adrestir. Galerilerden çok çeşitli markaların modellerini bulmak mümkündür. Galeriler araç satışını senetle yaparlar. Güvenilir bir galeri olduktan sonra senetle araba almanın riski yoktur. Doldurulan senetler karşılığında araba alınır. Galeri satışı yaparken kendine de bir kazanç elde etmelidir.

Aslında alınan senetli arabada da kredi vardır. Galeri sahibi kendi adına anlaşmalı olduğu bankadan kredi çeker. Arabayı çekilen bu krediyle müşterisine satar. Kredi miktarı ve üzerine kendi karını koyarak müşteriye sattığından galeriden alınan arabalar biraz daha yüksek olur. 12, 24 veya 36 aylık vadelerle ödemek mümkündür. Faiz konusunda hassas olanlar senet ve galeri seçeneğini kapatmalıdır. Taşıt kredisi ve senet kapısı kapanınca geriye tasarrufa dayalı finans sistemiyle çalışan kurumlar kalır.

Dayanışma ve Tasarruf Fırsatları Değerlendirilebilir

Dayanışma ve tasarrufa dayalı olarak işleyen kurumların geçmişi ülkemizde çok eski değildir. Tasarrufa Dayalı Finans Sistemleri dünya genelinde sıklıkla kullanılır. Ülkemizde ise yakın zamanda kurulduğundan bazı kişilerin akıllarına en son gelebiliyor. Faiz konusunda dini hassasiyeti olanlar ise yakından tanımaktadır.

Katılımevim gibi faizsiz, kredisiz ve peşinatsız araba almaya fırsat veren kurumlar müşterilerin en kısa sürede araç sahibi olmasını sağlarlar. Faiz olmadığından kişi sadece hedeflediği miktarı ve çok cüzi miktardaki hizmet bedelini aylık taksitler şeklinde öder. Aylık taksitlerini kendi belirlediğinden ödeme problemi yaşamazlar. Hizmet bedeli, faiz miktarlarıyla kıyaslanmayacak kadar azdır.

katilimevim-sabit-reklam