Banka Kara Listesinde Olanlar Taşıt Kredisi Kullanmadan Sıfır Araba Alabilir mi?

İş yoğunluğunun artıp zamanın hızla aktığı zamanımızda araba büyük bir ihtiyaç. Zamanı durdurmak veya işleri azaltmak mümkün olmadığından ayak uydurmak zorundayız. Araba ile zamana inat işleri yetiştirmek mümkün olmaktadır. Aracı olmayanlar almak için bir dönem en fazla taşıt kredisi kullandılar. Taşıt kredilerini devlet, özel ve katılım bankaları vermektedir. Kredi notu düşük olan veya kara listede olanların bankalardan kredi alabilmesi mümkün değil.

Kredinin dışında normal şartlardaki bir bireyin araba sahibi olabilmesi için bazı seçenekler vardır. Senetle araba almak, galeriden almak, araç markalarının kampanyalarından yararlanmak seçenekler arasındadır. Senetle araba satışını genellikle galeriler yapar. Çok güvenilir bir galeri bulunursa senetle araba almak problem olmaz. Ama güven sorunu varsa bazı sıkıntılar yaşanabilir.

Faizsiz ve Peşinatsız Sistemle Alabilir

Kara listede yer alan bir kişi için bankaların kapıları kapanmıştır. Bir yönden kapanmış olması daha güzel kapıların açılmasına neden olabilir. Ülkemizde bir dönem krediden başka pek alternatif olmadığından kredi çok öne çıkmaktadır. Araba veya ev almayı düşünenlerin aklına ilk bundan dolayı kredi gelir. Bankadan kredi alamayanlar yeni bir seçenek arayacaktır.

Açılan yeni kapı peşinatsız, kredisiz ve faizsiz araba almaya imkan tanıyacak bir kurumdur. Hangi bankadan alınırsa alınsın kredide faiz vardır. Katılım bankalarında kar payı vardır. Yani banka kredi olarak verdiği 100 bin liranın üzerine faiz oranını, dosya masrafını, ek ödemeleri ekleyerek geri alır. Bu da alınan 100 bin liranın yaklaşık 200 bin olarak ödenmesine neden olur. Dayanışma mantığıyla işleyen kurumların fırsatlarını öğrenen kişi banka kapısının kapanmasına şükredecektir.

Markaların Kampanyalarından Araba Alabilir

Memurların, annelerin alışık olduğu gün mantığı ile hizmet veren kurumların yanında kara listede olanlara yeni bir tavsiyemiz var. Bu tavsiyemiz araba markalarının yaptığı kampanyalardan araba almaktır. Markalar yıllık cirosunu elde edemeyip, hedeflediği sayıda aracı satamayınca bazı dönemlerde kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyaların ne zaman ve nasıl olacağı belli olmaz.

Markaların kampanyaları arabaya acil ihtiyacı olmayıp ne zaman denk gelirse alabilecek olanlar için uygundur. Marka finans alt yapısını kullanarak müşterilerine uygun koşullarda araç satar. Genellikle taksitle araba satışı yapıldığından bütçeyi zorlamayacak şarta sahip olurlar.

katilimevim-sabit-reklam