Banka Borcu Olanlar Taşıt Kredisi Alabilir mi?

Bankalar verdikleri konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi ile insanların ihtiyaçlarını gidermelerine destek olurlar. Kredinin türü ne olursa olsun nakit para alınarak ihtiyaç olan şeyin karşılanması söz konusudur. Konut kredisi ile ev, taşıt kredisi ile araba ihtiyacı karşılanır. Kredilerin faiz oranları yüksek olunca alınan krediyi geri ödemede zorlanmalar olur. Ödeme planı doğru yapıldığında veya bütçe hesaplaması dikkatli yapılınca sorun daha az yaşanır.

Ödemelerde sıkıntısı olduğu halde yeniden taşıt kredisi almak isteyenler çıkabilir. Böyle bir durum bankaların normal şartlarda izin vereceği bir durum değildir. Borcu olan kişinin kredi notu yüksekse banklar borcu olmasına rağmen yeni bir kredi almasına izin verir. Kredi notu bu anlamda ciddi anlamda önemlidir. Borçluların taşıt kredisi yerine peşinatsız araba almaya imkan tanıyan kurumlara başvurmak daha mantıklıdır.

Aylık Geliri Yeni Krediye Yeterli Olan Alır

Hayatta ihtiyaçlar hiç bitmez. Devamlı yeni ihtiyaçlar hasıl olur. Daha biri için alınan kredi bitmeden diğeri ortaya çıkar. Bankalardan alınan krediler ihtiyaçların anında çözülmesi için güzel bir seçenek gibi durur. Fakat genellikle geri ödemesi uzun vadelerde ve yüklü taksitlerle olur. Daha bir kredi bitmeden ikincisini almayı düşünenin gelir durumunun yüksek olması gerekir.

Bankalar kredi verirlerken aylık ödemelerin gelirin %50’sinden fazla olmamasına dikkat ederler. İkinci krediye başvurulduğunda gelirin hesabı ödenen borç çıkarılarak yapılır. Yani kişinin 10 bin lira geliri varsa 4 bin kredi ödüyorsa en fazla 3 bin liralık taşıt kredisi çekmesine izin verilir. Kredi borcunu ödemeyip yasal takibe girmiş olanlar bankadan asla kredi alamazlar. Ancak dayanışmaya dayalı kurumlardan kredisiz araba alabilirler.

Krediyi Boşverin Tasarruf Yapın 

Aldığı krediyi ödemekte olan, kredisini ödemeyen veya buna benzer durumlardan dolayı bankaya borçlu olanlara kredi kapısını kapatmalı. Oluşmuş olan deliği başka bir delikle kapatmak mümkün olmadığında bankalara yeniden borçlanmak doğru olmayacaktır. Borcunuz var fakat araba almanız gerekiyorsa yapmanız gereken şey, tasarruf yapmaktır.

Tasarruf yaparak araba almak uzun zaman alır kaygısı olabilir. Normal şartlarda birikim yapılacak olsa kaygıda haklı olunabilir. Fakat Katılımevim gibi kredisiz, faizsiz ve peşinatsız araba almaya imkan tanıyan kurumlarla bu zaman kısalacaktır. Noter huzurunda çekilen kura ile belki ilk ay arabasına kavuşan kişi siz olabilirsiniz.

 

katilimevim-sabit-reklam