Araç Kredisi Hesaplamasında Dikkat Edilecek Noktalar

Günümüz şartlarında ev kadar arabada temel bir ihtiyaçtır. Bir yerden başka bir yere giderken bir arabanız var ise daha rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Ancak bir araç sahibi olmakta çok kolay değildir. Belli bir birikime sahip değilseniz bu durumda araç kredisi çekilmesi gerekebilmektedir. Kredi çekmek başka bir ifade ile borç altına girmektir.

Araç kredi hesaplaması yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalarda bulunmaktadır. Kredi sistemlerinin temelinde faiz vardır. En uygun taşıt kredisi çekme dönemi faizlerin düşük olduğu zamanlardır. Böylelikle daha az fark ödemiş olacaksınız. Eğer yüksek faiz ile kredi çekerseniz ödemeniz gereken tutar çok yüksek olmaktadır.

Araç Kredisi Çekerken Önemli Noktalar

Araç sahibi olmak için kredi çekmeye karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken ilk nokta araç kredisi şartları olmaktadır. Faiz oranı belli olduktan sonra düzenlenecek belgelerin maliyetleri, kredinin vadesinin ne kadar olacağı ve diğer ek masraflardır. Bu kalemler çok iyi bir şekilde hesaplanarak hareket edilmelidir. Bütün bu masrafların toplamında ödemeniz gereken tutar ortaya çıkmaktadır.

Bu noktaların yanında kredilendirme derecesi de çok etkili olmaktadır. Bankadan çekeceğiniz kredi aracın bütün değerini her zaman karşılamaz. Sıfır ve 2. el araç olması da derecelendirmede etkili olmaktadır. Bazı durumlarda ise bankalar peşinat isteyebilmektedir. Eğer peşinat ödenirse aylık kredi ödemesi miktarı da azalmış olmaktadır.

Vade süresi, bir kredi borcunun kaç ayda tamamlanacağını ifade etmektedir. Eğer vade süresi uzun seçilirse ödenmesi gereken borcun artacağı anlamına gelmektedir. Bütün bu parametreleri bir arada düşünüp en uygun vade süresi belirlenmelidir. Böylelikle ödeyeceğiniz miktar azalmış olacak. Taşıt kredisi hesaplama aracı ile vadelere bağlı olarak ödemeniz gereken toplam borcu görebilirsiniz.

Taşıt Kredisinde Ek Masraflar Nelerdir?

Taşıt kredisinin yanında dosya masrafı, ikinci bir el araç satın alacaksınız ekspertiz ücreti, sigorta ücreti ve ipotek ücretidir. Aracınızın kredi borcu bitmeden satamazsınız. Bu da önemli bir noktadır. Eğer faiz ödemek istemiyorsanız Katılımevim araç sahibi olma kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Ödeme planı sizin bütçenize göre hazırlanması da sağladıkları avantajların başında gelmektedir.

katilimevim-sabit-reklam