Araba Sahibi Olabilmek İçin Taşıt Kredisi Kullanmak Zorunda Değilsiniz

İnsanların ulaşıma gelen zamlardan dolayı devamlı şikayette bulunduklarını görmekteyiz. Büyük şehirlerde yaşayanlar için araba bir zorunluluk. Küçük kentlerde yaşayanların ise hayatlarına konfor getiren bir unsur. Araba almak isteyip çeşitli nedenlerden dolayı alamayanlara vardır. Genellikle alamama nedenleri arasında araba fiyatlarının artması ve taşıt kredisi şartlarının gittikçe ağırlaşmasıdır.

Taşıt kredi Katılımevim gibi tasarrufa dayalı finans sistemleriyle çalışan kurumlar olmadığı zamanlarda çok kullanıldı. Taksitle araba alma denilince ilk olarak akla kredi gelirdi. Fakat şimdilerde bankaların faiz oranları ciddi anlamda yükseldi. Hatta psikolojik sınır olarak görülen %1’lik oranları çok geçti. Oranların artması, istenen dosya masrafı, ekspertiz ücreti gibi ek masraflar krediye olan talebi azalttı. İnsanlar kendi bütçelerine hitap eden farklı seçenekler aramaya başladı.

Araç Alacakların Dikkatine

Yeni kurulan firmalar, araba almak isteyenleri taşıt kredisine mahkum olmaktan kurtardı. Beyler araba almadan önce ne kadar yaktığına, kazası olup olmadığına,  özelliklerine ve konforuna dikkat ederler. Böylece hayallerindeki aracı alabilmeyi umut ederler. Hayallerdeki aracı alabilmek aslında bütçeye uygun olduğu zaman mümkün. Tasarrufa dayalı kurumlar aracılığı ile faizsiz araba alabilmek hem de bütçeye uygun olanı alabilmek mümkündür.

Bu kurumlar annelerin altın günü mantığı ile çalışırlar. Çok sayıda araba almayı düşünen kişi bir araya gelir. Her ay noter huzurunda yapılan çekiliş ile belirlenen kişiye alacağı arabanın parası toplu olarak ödenir. Bir sonraki ay diğerine teslim edilir. Böylece aynı kadınların altın gününde olduğu gibi herkese parası verilince ödemeler bitmiş olur. Normal zamanda belki yıllar içinde biriktirilip alınacak araba kurumlar sayesinde daha çabuk alınır.

Taksitle ve Peşinatsız Hem de Faizsiz

Son zamanlarda faizli ve peşinatlı sistemler pek rağbet görmemektedir. Çünkü insanların sıfır arabayı alacak parayı bu yaşam şartlarında biriktirmeleri zor iş. Bankalardan taşıt kredisi alınacağında peşinat vermek gerekir. Arabanın parasını biriktirmek kadar zordur peşinatı biriktirmek.

Bankadan bankaya peşinat oranı değişse de ortalama %30’lardadır. Yani 100 bin liralık araba alacak kişi 30 bin peşinat vererek kredi alabilir. Senet ve diğer seçeneklerde de benzer durumlar söz konusudur. Tasarrufa ve dayanışa dayalı kurumlar, peşinatsız araba alabilmek için tek yoldur denilebilir.

katilimevim-sabit-reklam