Araba Almanın En Kolay Yolu

Araba almak masraflı bir süreç gibi görünse de farklı finansman desteği alternatifleri ile günümüzde sıfır araba sahibi olmak da ikinci el araba sahibi olmak da kolaylaşmıştır. Bankadan araç kredisi kullanmayıp faizsiz taksitle araba alma seçenekleri çoğalmıştır. Peşinatsız senetle araba sahibi olma fırsatlarının çıkmasıyla peşinat biriktirme derdi olmadan peşinatsız araba alınabilmektedir. Bu seçenekler olmasaydı, araç için peşinat biriktirmek gerekmekte bu da araba sahibi olma sürecini uzatmaktadır.

Senetle Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senetle araba almak çok cazip bir ödeme şekli olarak görülse de birkaç konuya dikkat edip sonradan tatsız olaylarla karşılaşmanın önüne geçebiliriz. Eğer çekiliş ve kura sistemi ile hiç peşinatsız senetle araba alma fırsatı sunan finans kuruluşlarından finansman desteği alacaksak, öncelikle bu şirketin güvenirliliğini araştırmamız gerekir. Şirketin unvanını Ticaret Sicil Gazetesinden sorgulatıp böyle bir firma var mı yoksa merdiven altı bir firma mı öğrenebiliriz. Firmanın daha önce yaptığı araba kampanyalarını araştırıp ve bu kampanyalardan faizsiz araba almak fırsatını yakalayan araba sahipleri ile görüşebiliriz.

Oto galeriden de senetle araba alma yapıyorsak ya da kura sistemi ile araba alıyorsak, aldığımız araba ikinci el ise ruhsatında farklı bir rehin olmamasına, arabanın üzerinde herhangi bir borçtan dolayı haciz olmamasına dikkat etmeliyiz. Araba satışı gerçekleşmeden arabanın ruhsatı ile Trafik Sicil Müdürlüğüne gidilip kısa süren bir işlemle bu bilgiler öğrenilebilir. Böylece faizsiz araba kredisi ile zorlanmadan araba sahibi olurken sonradan tatsız sürprizlerle karşılaşmayız.

Araba Sahibi Olmanın Başka Masrafları var mıdır?

Araç sahibi olmayı kolaylaştıran faizsiz araba kampanyaları gibi seçeneklerle faizsiz araba sahibi olunabilir. Ama araba sahibi olduktan sonra arabanın rutin masrafları da maddi olarak bütçeyi zorlayıcı olabilir. Bunları hesaplayıp araba sahibi olmak da fayda vardır. Arabayı kullanmak için gerekli olan benzin masrafı, arabanın zorunlu olan sigortaları, periyodik bakımları birer masraf kalemidir. Bu masraf kalemleri de senetle araba sahibi olmak gibi ödemeleri erteleyebileceğimiz masraflar değildir, nakit olarak cebimizden para çıkışı olacak masraflardır. Taksitle araba sahibi olmak kolay bir seçenek olmakla beraber diğer masrafları da düşünmek, sonradan zor durumda kalmayı engeller.

katilimevim-sabit-reklam