Ankara’da İkinci El Araba Fiyatları Son Durum

Çin’den çıkıp bütün dünyaya yayılan koronavirüs salgını insanların hayatlarını ciddi anlamda etkiledi. Dünyanın bütün ülkelerinde bir ekonomik krize neden oldu. Salgından korunmanın yolu sosyal mesafeye dikkat etmektir. Bundan dolayı toplu taşımayı kullanmak istemeyenler bütün imkanlarını zorlayarak taksitle araba almayı tercih etti. Katılımevim kurumunun gruplarına dahil olanlar teslim zamanı gelince ikinci veya sıfır arabadan hangisine gücü yeterse onu almaya çalıştı.

Salgın zamanında peşinatsız araba alma imkanı olanlar dahi paralarını ellerinde tuttu. Salgın zamanında geliri sekteye uğrayanlar riske atmak istemediklerinden paralarını harcayarak araba almadılar. Senetle araba durumu olanlar dahi erteleyerek fiyatların ve durumun netleşmesini beklediler. Salgın zamanında araba satışları, sıfır ve ikinci el araba fiyatları düşüş gösterdi.

Salgın Sonrası Ankara Araba Piyasası

Ankara gibi büyük bir kentte toplu taşımalarda yolculuk yapmak salgın adına çok büyük bir risk almak anlamına gelir. Salgının daha uzun sürecek olmasından dolayı mesafe ve bazı kurallara uyulmak şartıyla yasaklar kaldırıldı. Böyle olunca insanlar peşinatsız araba alma imkanları veya diğerlerini kullanarak araç almak için harekete geçti. Salgın sırasında düşen fiyatlar yasakların kalkmasıyla birlikte araba fiyatları artış gösterdi.

Salgın zamanında araba fabrikaları bir müddet üretimi durdurdu. Üretimin durması aylık 100 bin aracın üretiminin yapılmaması gibi bir durum ortaya çıkardı. Azalan sıfır araç üretimi ilerleyen 9 veya 10 ay içinde araç krizinin yaşanabileceği anlamını taşımaktadır. Araba kredisi alarak sıfır araç alacak olanlar bu durumu dikkate almaları gerekecek.

Ankara’da Salgın Sonrası İkinci El Araç Fiyatları

2020 yılı başlarında Ocak ve Şubat aylarında ikinci el araba fiyatları %7 – 8 oranında artış gösterdi. Bu artışın ana nedeni sıfır araç fiyatlarının yüksek olmasından dolayı insanların ikinci ele yönelmesi ama ikinci el araçların az olmasından kaynaklandı. Taşıt kredisi alarak ikinci el alanların sayısı şubat ayında son derece artmıştı. Salgınla birlikte Nisan ayında ikinci el satışları baya düştü.

Yaşanan krizden sonra Mayıs ayında fiyatların yeniden artacağına dair yorumlar yapıldı. Hatta sıfır araç üretiminin azalmasından dolayı ileri ve orta seviyede ikinci el arabaların fiyatlarının daha fazla artacağına dair yorumlar yapılmakta. Sektörün ilerlemesine bakıldığında yapılan yorumların doğru olma ihtimalini göstermekte. Araç kredisi alacak olanların ise bütün bunlara göre hareket etmesi gerekecektir.

 

katilimevim-sabit-reklam