Adana’da Araba sahibi olmak

Adana, ülkemizin büyük kentlerinden biridir. Büyük kentlerde işlerin daha hızlı ve pratik bir şekilde halledilmesi için araba sahibi olmak gerekir. Arabanız yoksa toplu taşıma araçlarının saatlerini beklemekle ömür geçirirsiniz. Bir dönem insanlar araba alırken taşıt kredilerini çok fazla kullandılar. Kamu ve özel bankalar şartlarını taşıyan müşterilerine taşıt kredisi vererek araç sahibi olmasına yardımcı olurdu.

Son zamanlarda artan faiz oranları, bankaların aldıkları dosya ve sigorta masrafları gibi ekstralar insanları krediden uzaklaştırarak Faizsiz araba alma yöntemlerine yönlendirdi. Kişi alacağı arabanın değerinin hepsini de bankadan alamamaktadır. Bankadan bankaya değişmekle birlikte genellikle arabanın değerinin %70’i kredi olarak verilir. Geriye kalanı ise peşinat olarak talep edilir. Peşinatı olmayanlar ve aldığından kat be kat fazlasını bankaya geri ödemek istemeyenler diğer yöntemleri kullanmaktadır

Adana’da Senetle Araba Almak

Bankadan kredi aldınız ve ödemelerde aksamalar yaptıysanız, kredi kartı ödemelerinizi aksattıysanız kredi notunuz düşük olacaktır. Kredi notu düşük olan birine zaten bankalar kredi vermezler. Böyle durumdaki kişilerin başvurdukları yöntemlerden biri de senetle araba almaktır. Galeriler ve bazı araba satışı yapan online siteler senetle araba alma imkanını sunarlar.

Peşinatı olmayan, kredi notu düşük olanlar ve bankanın evrak işleriyle uğraşmak istemeyenler senetle araba almayı isterler. Aslında senetle araba alırken peşinat istenir. Fakat satıcı ile alıcı arasında anlaştığında peşinat aylık senetlere bölüştürülebilir. Böylece peşinatsız araba almak mümkün olur. Senetle yapılan araba satışlarında vade farklı işletilir. Bundan dolayı peşin olarak aldığınız araba ile senetle alınan araba arasında fiyat farkı illaki olacaktır.

Senetle Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Hayatınızı kolaylaştırmak amacıyla taksit öder gibi araba sahibi olmak için senet yöntemini kullanmaya karar verdiniz. Senet, gereksiz banka işleriyle uğraştırmadığından çok tercih edilir. Araba ve diğer alışverişlerde senetle işlem yaparken Türk Ticaret ve Borçlar Kanunu’na göre satış yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Kurumun müşterisine tüketici kanunlarına göre taksitli satış sözleşmesi yapması gerekir. Senetle araba alırken dikkat edilmesi tavsiye edilen hususlar;

  • Alacağınız arabanın fiyatının piyasadakilerine göre çok yüksek olmamalı
  • Vade oranlarının ve alınacaksa peşinat, mümkün olduğunca düşük olmalı
  • Ödemelerin banka yoluyla yapılması
  • Ödeme yapılınca senedin teslim alınması

 

katilimevim-sabit-reklam