Adana ‘da İkinci El Araba Fiyatları Son Durum

Ülkemizde araba almak isteyenlere senetle araba, peşinatsız araba alma gibi farklı yöntemler bulunmaktadır. Adanalılar bu yöntemler arasında en fazla Katılımevim gibi kurumları tercih etmektedir. Peşinatsız araba alma imkanı vermesinden dolayı oldukça fazla talep görmektedir. Peşinatsız sistemlerden sonra bankaların verdiği taşıt kredisi talep görmektedir. Kredi veya peşinatsız sistemi kullanacak olanları yakından alakadar eden durum arabaların fiyatlarıdır.

Sıfır araba fiyatlarının çok fazla artması araç alacakların çoğunluğunu ikinci el araba almaya yönlendirdi. Sıfır arabayı taşıt kredisiyle almaya kalkınca ciddi oranda ek masraf çıktığından ikinci ele talep artmıştı. Salgın yaşanıncaya kadarki dönemde ikinci el araba fiyatları %20 ile %60 oranında artış göstermişti. Bu artışın ana nedeni talebin fazla olmasına rağmen araç sayısının az olmasından kaynaklandı.

Salgınla Değişen Adana İkinci El Araba Piyasası

Dünya genelinde bütün ülkeleri ciddi anlamda etkileyen koronavirüs salgını, fiyatları ciddi manada etkiledi. Salgından etkilenen sadece araba fiyatları değildir. Dünya ekonomisini oluşturan nerdeyse bütün sektörler bu pandemiden ciddi anlamda etkilendi. Sıfır veya ikinci el araba fiyatları salgınla birlikte değişti. Bu değişim ilerleyen zaman içerisinde kendini daha fazla belli edecektir. Çünkü araç üretimi yapan firmalar fabrikalarını bir müddet durdurmak zorunda kaldı.

Günle 3 bin 500 civarında araç üreten fabrikanın bir ay kapalı kalması dünya genelinde 100 bin aracın olmaması anlamına gelecektir ki bu ciddi bir kayıptır. Satışa sunulan sıfır araç sayısı şuanda çok farklı olmasa da ilerleyen zamanla azalacaktır. Taksitle araba almak isteyenler 9 veya 10 ay içinde yükselen sıfır araç fiyatlarıyla karşılaşacaklar.

Adana İkinci El Araba Piyasasında Son Durum

Salgından önce otomotiv sektörü ikinci el araçların daha fazla artacağına dair yorumlarda bulundu. Fakat yaşanan salgınla birlikte insanlar ellerindeki parayı tutmayı tercih etti. Dışarı çıkamayan insanlar gelecekteki ekonomik durumlarını tahmin edemediğinden dolayı arabayı beklemeye aldı. Araba kredisi başvurusu yapanlar dahi bekleyip son durumun belirginleşmesini bekledi.

Hali hazırda ikinci el araba fiyatlarının ocak ve mart aylarında oranla düştüğünü görmekteyiz. Fakat bu düşüşün çok uzun sürmeyeceği tahmin edilmektedir. Sıfır araç fiyatlarının daha fazla yükselmesi yine insanları ikinci ele yönlendireceğinden dolayı artış olacaktır. Araç kredisi alacakların bütün bunları dikkate alması gerekecek.

katilimevim-sabit-reklam