2020 TOKİ Başvuruları için Gerekli Evraklar Neler?

Binlerce insanı ev sahibi yapan TOKİ bazı illerde kurasız ev şansını da sunar. Bazı projelerde yer alan konutlar kurasız, başvuru önceliğine göre ve ön şartsız olarak satışa çıkar.  Bu evler için sadece evrakları tamamlamak yeterli olmaktadır. TOKİ ülkenin her yerinde bu tarz projeleri sunmaya devam ediyor. Koşulsuz şartsız olarak satılan projelerin başlangıcında, belli bir miktar peşinat ödeniyor. 2013 yılına kadar 1 milyondan fazla insana ev sahibi olma imkânı tanıyacak olan TOKİ, her dönemde yeni kampanyalarla görücüye çıkıyor. Hep dar gelirli vatandaşlar için proje üreten TOKİ evleri arasında villalar da bulunuyor. Bu villaların fiyatları bulundukları konuma göre değişkenlik gösteriyor. Açık ihale usulü tercih edilerek yaptırılan bu proje için sadece yerli firmaların kabul edileceği ihale de şartnameye uygunluk sağlamak gerekiyor. Oluşturulan şartnameye göre teklif mektupları TOKİ’ye teslim edilir.

TOKİ’den Ev Almak İçin Gerekli Belgeler

Ev almak için bu yola girdiğinizde size gerekli olan bazı evraklar vardır. Bu evrakları temin ederek başvurunuzu tamamlarsınız. TOKİ başvuru için gerekli evrakları şöyle sıralayabiliriz.

  • Kimlik fotokopisi
  • Şehit aileleri Harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri, kredi kullananlara göre emekli sandığından alınan hak sahipliği belgesi
  • Engelli kişiler için engelli ve yaşlı hizmetleri Genel müdürlüğünden alınan kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan sağlık heyet raporu
  • Emekliler için sosyal güvenlik kurumundan alınacak emekli kimlik belgesi ya da emekli olduğunu gösteren belge

TOKİ Çekiliş Sistemi ve Gerekli Evraklar

Belgelerinizi tamamladıktan sonra, TOKİ kura çekimleri belirlenen kategoriye göre yapılır. Hangi kategoride kuraya katılacaksınız ona göre çekilişe tabi olursunuz. TOKİ çekiliş yapılırken şehit aileleri ilk öncelikli olurken sonrasında engelli vatandaşlara sıra gelir. Emeklilere ise %25 konut sayısı kadar kontenjan ayrılır.Ev için başvuran aileden hiçbir bireyin adına kayıtlı mülk olmaması da aranan kriterler arasında.Kendi aralarında belirlenen kura sistemi ile ev alacaklar, kura önceliğine göre belirlenecektir. Türkiye’nin 67 ilinde çekilen kuralara göre, binlerce talep arasından ev sahibi olma şansını kazananlar belirlenir.Evlerin satışa sunulacağı tarihler illere göre değişkenlik gösteriyor. Bu tarihlerde TOKİ sonuçlar listesi internet sitesi üzerinden açıklanıyor.

katilimevim-sabit-reklam