2019 TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır?

Ev sahibi olmak günümüz şartları değişmektedir. TOKİ, özellik ile dar gelir grubunda bulunan kişiler için daha uygun fiyatlara ev sahibi olmasını sağlamaktadır.  Sadece ev sahibi değil iş yeri sahibi olmak isteyen kişilerde başvurabilmektedir. Her il ve bölge içinde özel projeler hazırlanmaktadır. 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri bulunmaktadır. Ancak TOKİ evleri için başvuru yapabilmek için gerekli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandıktan sonra başvuru için istenen belgeler hazırlanmaktadır. Bazı durumlar için istenen özel belgeler bulunmaktadır. İlgili devlet kurumlarından bu belgelerin alınmalıdır. Belgeler tamamlandıktan sonra sıra başvuru yapmaya gelmektedir. TOKİ başvuru işlemleri Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaktadır. Başvuru için bankaya gittiğiniz zaman sizden bir form doldurulması istenmektedir. Bu form ile birlikte istenen bütün belgeler verilmektedir.

Ziraat Bankası Şubelerinden TOKİ Başvurusu

Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı ile Ziraat Bankası arasında bir anlaşmaya varılmıştır. TOKİ’ye başvuru işlemlerinden tapu teslim edilene kadar bütün süreç banka üzerinden yapılmaktadır. Size en yakın olan Ziraat Bankası şubesinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra TOKİ kura çekimine sıra gelmektedir. TOKİ sonuçları açıklandıktan sonra adınızın çıkması ile konut satışı işlemi başlamaktadır.  Sözleşme imzalanması için belli bir süre bulunmaktadır. Bu süre içinde projede belirlenen peşinat ödemesi yapıldıktan sonra sözleşme imzalanmaktadır. Proje ile ilgili bilgilerim içinde aylık taksit bedeli de bulunmaktadır. Daha sonra taksit ödemelerinin tamamlanması ile borç kapatma işlemleri ile devam etmektedir.  Son taksit ödemesi yapıldıktan sonra borç kapatma işlemi yapılmaktadır. Bu işlemden sonra evinizin tapusu teslim edilmektedir. İşyeri için başvurmuş iseniz süreç aynı şekilde gerçekleşmektedir.

TOKİ Başvuru Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

TOKİ’ ye başvurmayı düşünüyor iseniz her haneden sadece bir kişinin başvuru hakkı bulunmaktadır. TOKİ çekiliş yapmasının nedeni belirlenen konut sayısının üzerinde başvuru yapılmasıdır. TOKİ’ ye başvurdunuz ve yedek listede iseniz ilanlar takip edilmeye devam edilmelidir. Asıl listedeki her kişi sözleşme imzalamamaktadır. TOKİ’ye başvuru yaparken dört kategori bulunmaktadır. Şehit yakını, engelli olunması, dul ya da yetim olunması ve savaş ve vazife malulleri için projenin bir kısmı ayrılmaktadır. Kalan evler için çekiliş yapılmaktadır.

katilimevim-sabit-reklam